| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dilema kvůli dědictví

 Celkem 118 názorů.
 Henriette.Z 


Téma: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 21:57:21)
Ahoj, mám velké dilema. Moji rodiče mají 2 byty v osobním vlastnictví, chalupu, auto (malé, ale zachovalé), garáž plus nějaké peníze na účtech. Táta bohužel nedávno zemřel, čeká nás dědické řízení. Sourozence nemám. Matka chce, abych se vzdala dědictví (vlastně čtvrtiny všeho), že jako by bylo kvůli té mojí čtvrtině moc papírování a tak, že stejně až ona umře, tak to bude všechno moje. Nechci působit jako hyena, ale přijde mi to trochu divný, že mi umřel táta, ale nezdědím NIC, to je jako kdyby mě vydědil, ne? Co si o tom myslíte? Je to opravdu běžné a dělá se to tak?
Nechci jít nijak proti mámě, máme nyní v posledních letech poměrně dobré vztahy, přestože ona je dost manipulátor a chce mít vše pod kontrolou, je jí 67 let, nicméně slyším z okolí i varovné hlasy, že se může nedejbože třeba na stará kolena "zbláznit" a darovat majetek na charitu či nějaké církvi, nebo se může ještě vdát, či kdoví jak rozfofrovat, a že bych taky mohla přijít o všechno, když se dědictví teď vzdám. Ne že by to teď reálně hrozilo, ale za X let se může stát cokoliv. Ovšem když bych na té čtvrtině dědictví trvala (třeba jen papírově), tak mám obavy, že naruším poměrně křehké příměří s matkou, ke kterému došlo vlastně až v posledních letech, dřív jsme měly dost problematické vztahy, v mládí jsem se nechovala zrovna podle jejích představ.
Nechci žádný majetek TEĎ - teda myslela jsem si původně na to auto, ale máma prohlásila, že si udělá kondiční jízdy a začne s ním jezdit na chalupu (řidičák má, ale doteď nejezdila, tak to jsem na ní zvědavá...) Jinak mně by se to auto hodilo, protože moje už je dobré akorát tak do šrotu, ale o to teď nejde.
Spíš je otázka, jestli mám trvat u dědického řízení na své čtvrtině dědictví alespoň papírově, když by to bylo vlastně proti matčině vůli - a vztahy se můžou zase hodně zhoršit, znám ji, ona je dost nekompromisní, takový generál.
Jak jsem psala, jde mimo jiné o 2 byty v Praze, ona ten druhý byt pronajímá a občas mně nebo mým dětem něco koupí, taky mi občas půjčí, když mám větší výdaj, některé půjčky mi občas i odpustí, tímto mě stále i v mém pokročilém věku jakoby ovládá a má pocit, že mi může mluvit do života, ovšem ne vždy jí poslechnu ;-)
Já bydlím v bytě, na který budu splácet hypotéku ještě 10 let, ale v žádném případě po ní nechci, aby něco z dědictví prodávala, aby se mně ulevilo finančně, a jí ožebračit, prostě jen mám dilema, jestli mám "morální" nárok na čtvrtinu dědictví po tátovi už teď, nebo poslechnout mámu a dědictví se vzdát, protože ten majetek byl JEJICH. Mám vůbec právo se pak cítit ukřivděná? Vůči "chudé" důchodkyni?? Ona teď po tátově smrti přijde o dost peněz, její vdovský důchod bude směšný. Je hodně nemocná, dost do svého zdraví investuje.
Vlastně ani nevím, jestli se tím mám zaobírat, ale docela mě to trápí, buď budu hodná dcera bez jistoty do budoucna, nebo budu za hyenu... Jak to vidíte? Děkuji za pohledy ze všech úhlů.
 Inka 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:02:22)
Nějak nechápu, proč čtvrtiny. Máš nárok na půlku. Zkusila bych se nějak domluvit, že si to rozdělíte, něco matce něco Tobě, pak to papírování bude jednodušší.
 Pole levandulové 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:04:25)
Inko, pokud mela mama s tatou bezpodilove vlastnictvi manzelu, tak pulka vseho je maminky a dedi se jen z tatovy pulky stejnym dilem, tj dceri zustane ctvrtka vseho majetku.
 Jana a Petra 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:04:51)
Já myslím, že zakladatelka myslí 1/2 dědictví = 1/4 společného jmění rodičů.
 Henriette.Z 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:09:42)
Ano, jde o čtvrtinu všeho, měli samozřejmě společné jmění manželů.
 Pole levandulové 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:03:38)
Nemas to jednoduchy, ale presne z duvodu, ktere jsi vypsala /mozny snatek matky nebo nejake darovani na charitu/, bych se sveho podilu nevzdavala, papirove nebude problem, aby to probehlo, prodavat nic nemusite a maminka muze uzivat vse jako dosud. Mamince bych to rekla stejne, ze to neni nic proti ni, ale chces mit taky svou jistotu.
 Osamělá 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:06:31)
~R^~R^~R^~R^ je to sice blbé, ale nikdy nemůžeš vědět, co se může stát. Ale musí to být hrozně těžké, upřimně ani tvou mámu nechápu, zvlášť když jsi jediné dítě ~a~
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:05:58)
Já mám s rodiči jen ty nejlepší vztahy, hodně mi pomáhají.. naše dohoda zní, že pokud by někdo z nich zemřel, vzdám se dědictví ve prospěch přeživšího. Nevadí mi to a dohodu samozřejmě hodlám dodržet, pokud by k tomu došlo. Navrhli to sami a já to respektuju, je to jejich majetek a takto si to přejí, tak to tak bude.

Jinak samozřejmě nárok máš a svůj díl dostaneš, budeš-li chtít, jen vašim vztahům to asi moc neprospěje, budete-li se o dědictví takto dohadovat..
 Henriette.Z 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:12:38)
Káťo, přesně takto si to matka představuje, tak se jen ptám, jestli je to opravdu tak běžné, protože ze všech stran slyším jen varovné hlasy...
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:15:30)
Nemyslím, že by to bylo tak úplně běžné. Každopádně tohle je vůle obou mých rodičů a proto to respektuji. Nevidím v tom nic varovného. Ale neznám podrobně vaší situaci, nechci srovnávat, jen nastiňuji naše řešení .-)
 Tante Ema 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:16:00)
Není to běžné. A není to ani tak, že jako to "je její".
 Osamělá 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:13:55)
no já myslím, že je tu hlavně problém, že to chce jenom máma, pokud by s tím přišli oba bylo by to něco jiného ~2~ A celkem ta nedůvěra je mezi nimi asi oboustranná (jak mi vyplývá z textu)~d~
 Tante Ema 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:07:10)
Podle mě to vidíš celkem realisticky.
Musíš si prostě vybrat jednu z těch variant, matka jiná nebude. Morální nárok máš určitě, naopak chování matky OK není. Do budoucnosti samozřejmě nevidíme, ale kdybych si měla tipnout, hádala bych, že se matka pokusí nějak ...hledám slušné slovo. Nebyla by první ani poslední.
Kdyby ti přála, nebude nic takového po tobě chtít.
 Ina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:17:42)
Držela bych se zákona a práva, nevzdávala bych se ničeho ve prospěch matky.
Člověk nikdy neví.
Když matka pronajímá byt, příjem nějaký mít nadále bude.
Asi nejlépe zkonzultovat s právníkem, třeba i v nějaké poradně zdarma.


Ve Francii byl známý případ soudu matka versus dcera a to v rodině jedné z nejbohatších francouzských žen, Lilian Betancourt, kdy dcera protestovala proti tomu, že matka darovala různé věci svému kamarádovi.
Nakonec došlo k jakémusi usmíření matka - dcera a dotyčný musel něco vracet.


Nejbohatší Evropanka dala příteli miliardu eur, dcera ji chce zbavit svéprávnosti
Dcera nejbohatší Evropanky, 87leté dědičky kosmetického impéria L’Oreal Liliane Bettencourtové, požádala o soudní dohled nad financemi své matky. Fracoise Bettencourt-Meyersová tvrdí, že její matka už není při smyslech, když byla schopná věnovat jednomu ze svých přátel miliardu eur (zhruba 26 miliard korun).

Atd.
 Ivča11 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:12:43)
U nás to byl podobně - umřel mi tatínek, ale já jsem se sama vzdala svého nároku na převáděný majetek, ale rozhodně to není tak, že by to bylo v poslední době normální~a~, spíš se kolem mně všichni divili, ale není to tak, že bys byla "jako vyděděná", budeš normálně účastník všch dědických řízení a taky budeš uvedená v usnesení soudu - a určitě ne v odstavci, který se vydědění týká. Na druhou stranu, já jsem se nároku schválně vzdala kvůli - teď už bývalému - partnerovi, který měl dluhy a bála jsem se, abych převodem na sebe neohrozila majetek svých rodičů~d~- jinak si myslím, že na tom, že nárok zdědit něco po svých rodičích rozhodně máš a nemusíš se kvůli tomu cítit provinile, zvlášť, když vztahy nejsou úplně 100%.
 Jana a Petra 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:17:30)
Ony jsou 2 možnosti. Pokud se vzdáš dědictví, tak nebudeš dědic, ale automaticky se dědici v tomto řízení stanou tvé děti a tím se celé řízení zkomplikuje. Pokud se nevzdáš dědictví, tak budeš dědic, ale v rámci vypořádání se můžete dohodnout, že si nic nevezmeš.
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:20:48)
Jano, trochu to opravím, mluvíš o odmítnutí dědictví (pak by to bylo jak píšeš, dědily by děti) ale zde jde o "vzdání se" dědictví, čímž se rozumí tzv. dědická dohoda (takže na děti by nedošlo). Sice termín "vzdát se" v zákonu nenajdeme, ale v hantýrce právníků (i soudců) se to běžně užívá pro vypořádání dědictví formou dědické dohody.
Ještě existuje institut "zřeknout se" dědictví, ale to v našem právním řádu momentálně není (bude v novém občanském zákoníku, možná od 2013)
 Inka 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:24:50)
Aha, tak to jsem nevěděla, že je to jiné vzdát se a odmítnout.
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:28:10)
Vzdát se, zřeknout se, odmítnout - jsem dělala tento týden zkoušku z dědického práva, tak jsem děsně chytrá :-)
 LaviON 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:16:47)
tak navrhni, aby se to přepsalo na tebe všechno, když to jednou bude stejně tvoje. ušetří se tím papírování i do budoucna, takže nejlepší řešení:-)
 Tante Ema 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:19:57)
Jj, dobrý nápad. Mamince jde přece jen o ty papíry a tohle by řešilo definitivně. ~t~
 Osamělá 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:22:00)
Tak to je dobrý nápad ~;)~t~
 Jaana2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:45:12)
aby se to přepsalo na tebe všechno, když to jednou bude stejně tvoje. ušetří se tím papírování i do budoucna, takže nejlepší řešení

~R^

enri jinak znám docela zblízka případ, kdy zemřel otec, byly teda manželka a dvě děti. Děti se vzdaly dědictví ve prosěch matky a ta veškerý majetek dala jedné své oblíbené vnučce. Takže ani syn ani její dcera, která byla(je) matkou té vnučky z dědictví po otci nemají NIC. Vzhledem k tomu, že ta vnučka má ještě sestru, která nedostala taky NIC, tak si umíš možná představit, jaké vtzahy nyní v rodině panují. Syn a dcera nemluví s matkou, protože je podvedla, syn nenávidí svou sestru, protože si myslí, že to bylo domluvené, dcera se vzteká na matku, že jí po tátovi nic nenechala a vnoučata nenávidí tu jednu vnučku, co dostala vše. Ta obdarovaná vnučka nemá v sobě nai kouska studu a nikomu nedá nic.

Jako u vás, když jsi jedináček je to trochu jiné, ale osobně bych se dědictví po rodiči nevzdala, není důvod, kor když píšeš, jaké vztahy máte.
 angrešt 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:20:51)
Hm, na moji mámu její matka po smrti dědy také přesně takto tlačila. Dokonce např. schovala vkladní knížku u sousedky, aby máma o ní nevěděla a myslela si, že dědictví je mnohem menší... vyjukaná a nechápající sousedka mámě o té knížce řekla, ne že máma by byla po ní nějak pátrala.

No, nakonec to dopadlo tak, že máma holt nechtěla "ožebračit ubohou maminku", jak jí její matinka stále předhazovala, takže se vzdala části dědictví. Vzdala se podílu na úsporách a vzdala se podílu na bytě, kde prarodiče žili.
Ale odmítla se vzdát podílu na domě na venkově, který děda postavil pro ni a pro nás jako vnoučata.
Takže podle toho očividně šlo (a možná jde stále) vzdát se třeba určité části dědictví, ale ne celého podílu.

Jo, a mimochodem ani vzdání se převážné většiny dědictví jejich vztahy ani v nejmenším nevylepšilo.
 Inka 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:23:09)
Když se vzdáš dědictví po otci, stanou se dědici Tvoje děti, za ty se vzdát nemůžeš. Tudíž se dědické řízení ještě zkomplikuje, nedělala bych to.
 Jana 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:37:18)
Jestli finance nutně nepotřebuješ tak bych se dobrovolně vzdala dědictví v rámci zachování dobrých vztahů s matkou...
 stormer 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:38:43)
Henriette, a bude tvoje matka žít "v nadbytku"? Když bude mít svůj důchod, vdovský a ještě i příjem z pronájmu toho druhého bytu? Já si nedokážu představit, že bych měla dva byty a přesto nechala své jediné dítě splácet hypotéku...
 Tante Ema 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:42:56)
Já taky ne. Pro mě nepochopitelné.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:41:59)
U nás to tak udělala babička po smrti dědy, dcery podepsaly, že se vzdávají dědictví, dědí teda babička, až umře, podědí se barák rovnou, aby to nebylo na dvakrát, je to logické, neznamená to vydědění, jen, že se bude dědit po smrti druhého najednou.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:51:20)
Hodně lidí tu píše, co když si matka usmyslí to dát někomu jinému. Na to oje maka (psaa jsem o případu s babičkou) řekla, ať si to v tom případě strčí kamsi, že nestojí o něco, co jí dotyčný nechce dát. Je to baráček obou, babi a dědy, dcery můžou být rády, jestli jim někdo něco dá, ne se na to po smrti dědy vrhat... mě by to též netěšilo.
 monika+09/11+04/98 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 7:00:16)
Naprosto souhlasím s Elii... Jako mě to přijde strašný.
 Pole levandulové 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:54:48)
Elii, u vas v rodine to tak asi bude fungovat, pokud jste vsichni v pohode a vychazite spolu dobre. Ale kdyz by spolu zadobre nebyly, jak pise zakladatelka, tak jakmile se jednou sveho dedictvi vzda ve prospech maminky, tak ta si s tim muze udelat cokoli uzna za vhodne, muze majetek prodat, penize utrati za cestovani a ve vysledku zakladatelka nezdedi vubec nic. Nerikam, ze bych cestovani te mamince neprala, ale jen tim vyvracim nazor, ze to vzdani se dedictvi znamena, ze logicky bude dedit pozdeji. Takze pokud dedit chce, neodkladala bych to, pokud chce byt velkorysa, muze se samozrejme vseho vzdat a je to taky v poradku.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:02:02)
Skramuško, ale nejsou, oni jsou na mamku zasedlí, že nesouhlasí s jejím výběrem druhého manžela, ale tak ať si ty peníze procestuje nebo prošustruje, my to bereme tak, že po majetku rodičů nebažíme :-) je to její barák, jejich, ale on byl její muž, kdyby to chtěl jinak, napsal by závěť. Ale to je náš přístup k penězům, každý to má jinak. ~k~
 Pole levandulové 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:07:05)
Elii, vsak pisu, pokud s tim tvoje mamka souhlasi, je to jeji volba a je to fajn. U zakladatelky mi pripada, ze nejak by se ji penize hodily a mama na ni tlaci, tj neni to jeji vlastni rozhodnuti. Ja taky nebazim po nicim majetku, zvladnu si vydelat na vlastni, ale chtela jsem jen upozornit na to, ze neni automaticke, kdyz se vzda sve casti, ze pak zdedi vse a o nic tedy nejde, jak ji tady par holek ujistuje.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:10:06)
Skramuško, to je přeci jasné, že to není automatické a jde o nastavení vztahu k rodině a penězům. My máme holé zadky, hlavně mamka tedy, ale je (možná až moc na můj vkus) zvyklá nic nechtít...
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:11:17)
Psala jsem to hlavně kvůli tomu, že je ve mě ten pocit, jak je to osvobozující se vzdát tahanic o peníze v rodině ~k~ jinak bychom se už dávno všichni požrali...
 Pole levandulové 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:13:51)
Elii, osvobozujici to urcite je, ale musi to chtit prave ten, kdo se vzdava, ne na natlak, to bych se i ja, jinak celkem dost velkorysy clovek, sprajcla.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:29:32)
Skramuška: no, to jo... :-/
 Winky 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:46:46)
no, z mého úhlu pohledu ani spoluvlastnictví nemovitosti není výhra, naopak bývá to spíš k vzteku. Tak co třeba se dohodnout že 1 nemovitost (nevím, chalupu/garáž třeba) napíšete celou na tebe a zbytek ať si maminka spravuje jak potřebuje? S tím že jí nechceš dělat problémy tak ať určí 1 věc kterou budeš mít ty jako 1 vlastník a zbytek ona jako 1 vlastník....
 magrata1 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:47:02)
Asi bych chtěla svoje. Matka se může naštvat kvůli čemukoli a nakonec tě může vydědit. To je další možnost po sňatku a sektě. Naši už za života přepsali barák na ségru (dohodli jsme se, kdo u nich zůstane bydlet) a ségra nás vyplatila. Kdybych byla jedináček, myslím, že by to naši udělali taky tak a ne mě nutit se něčeho vzdávat. A to nám hodně pomáhají.
 enny 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:49:20)
V naší rodině se také všichni vzdali ve prospěch babičky.

Navíc v ČR není jednoduché jen tak vydědit děti.. myslím, že se nemusíš bát, že bys o dědictví tímto způsobem přišla. A to vůbec nemluvím o tom, že máš děti.
 enny 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:51:54)
Myslím to tak, že Ty a Tvé děti jste ze zákona neopomenutelní dědici.
 sextánka 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:34:34)
dcera je samozřejmě neopomenutelný dědic, ale pokud matka za svého života daruje veškerý majetek někomu jinému, není jaksi co dědit...
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 22:55:48)
Henri,

nejsem právník a nevím, jestli to takto jde, ale co kdybys to udělala tak, že se té své části nevzdáš, ale nebudeš s ní nijak nakládat a necháš matku užívat všechno neomezeně, jako to bylo dosud?

Také mi nepřipadá normální CHTÍT po dítěti to, co chce Tvoje matka po Tobě. V případě velmi dobrých vztahů to to dítě může udělat samo od sebe, ale VYŽADOVAT to po něm a de facto tak podmiňovat budoucí dobré vztahy, to je :-©.

Jak říkám, nejčistší by mi přišlo dědictví akceptovat, ale nesnažit se s ním nijak disponovat a nechat užitky z něho všechny matce.

Druhá možnost je vzdát se ho s tím, že co rodiče získali, to je jejich a mají právo to i rozfofrovat, když budou chtít. To by ale znamenalo v podstatě se vnitřně smířit s tím, že to máma, když to přeženu, všechno věnuje psímu útulku a Ty nedostaneš nic. Ale zas tak pravděpodobné to není. Ale chápu, že nechceš ustoupit manipulaci, to by se mi taky asi zajídalo.

Jestli je pravda to, co tu říkají holky o těch dětech, tak co jít na mámu přes toto? Tj. pokud jí jde opravdu jen o to papírování a je pravda, že by to pak "přešlo" na ty děti a papírování s tím bylo víc, tak by na to mohla slyšet?
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:09:36)
a nebo ještě jinak:

zkus se zamyslet nad tím, co by se stalo, kdyby matka všechno utratila a Tys nezdědila nic. (Úplně čistě teoreticky to mohli udělat oba rodiče ještě za života Tvého otce a s tím bys nezmohla vůbec nic).

Změní to nějak zásadně Tvůj život?

Je možné, že ona se nějak obává Tebe/Tvého partnera? Že bys jí část z toho chtěla třeba vzít? Nebo že se obává vlastní bezmocnosti a chce být nějak "jištěná"? Nebo toho, že Tě přestane ovládat?

Zkus si představit možné scénáře a co z toho vyplyne do budoucna.

Psychicky je nejlepší, pokud to jen trochu lze, se oprostit od toho majetku s tím, že co potřebuju, si dokážu opatřit sama, a když žádné dědictví v konečném důsledku nebude, tak mi to nebude vadit (ale DOOPRAVDY se do toho stavu dostat). Pak by bylo i rozhodování mnohem jednodušší - neměla bys potřebu si to "pojistit" a lpění matky na majetku bys vnímala jako zčásti pochopitelnou věc, zčásti její rozmar. Ale nevím, jak jsi na tom v tomhle směru - psala jsi o tom, že jsi občas nucena od ní něco přijmout, na druhou stranu bys (asi pochopitelně) nechtěla nic z toho majetku prodávat, takže aktuálně by Ti to asi nepomohlo (a ona by Ti možná přestala půjčovat).

Tohle všechno zvaž a pak se rozhodni. Jasně že je to od matky vydírání, ale možná i ona má nějaké strachy, nakonec s otcem ten majetek asi budovali společně...

 Baba Jaga 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(20.5.2011 23:30:08)
Já bych se spíš zaměřila na to, jak máma přistupuje k tobě. Třeba moje máma by mi dala poslední pětník, kdybych potřebovala, kdyby měla obdobné přání kvůli dětictví, neváhala bych, protože bych věděla, že by mě nikdy nechtěla o nich připravit.
 Henriette.Z 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 0:16:35)
Děkuju moc za názory, samozřejmě pište dál, budu číst i později, pokud někdo má nějaký příklad, radu apod.

Budu odpovídat průběžně, jak dočítám.
Samozřejmě je to dilema a vlastně skoro všechny případy, co tu píšete, můžou nastat, asi akorát kromě té varianty, že by místo mě byly účastníky řízení moje děti (dospělé), tak možná jedině v tom případě by matka nenaléhala, abych se dědictví vzdala, jenže jak tu někdo píše, asi je rozdíl se vzdát a odmítnout dědictví.

Přepsat vše na mě - to matka nepřipustí, má ráda tzv. "své jisté". Ovšem taky může nastat situace, jak píše Jaana2, že by matka mohla v budoucnu nějaký majetek převést na některé z mých dětí a tím mě obejít. Čímž nechci říct, že bych jim to nepřála, naopak, ale tady je taky náznak, že jedno vnouče je tzv. oblibenější než druhé...

Asi bych chtěla mít ten pocit, jistotu, že nezůstanu bez prostředků (což se už párkrát stalo), že nemusím čekat jak hyena na to, až máma umře, abych si mohla dovolit např. koupit zachovalejší auto, nebo aspoň zainvestovat do mého stávajícího (jen příklad, ale momentálně je to dost aktuální, jízda s ním je dost nebezpečná). Sdělila mi, že pokud chci lepší auto, že mi na něj PŮJČÍ ~e~ Jak píše Maargit - podle mě je to o manipulaci...

Stormer - matka nebude žít v nadbytku (po smrti táty přijde o víc jak 40 % z původního součtu jejich společných důchodů), ale určitě nebude nuzovat, jen má pocit, že by se tak mohlo stát, kdyby nic neměla. A moji rodiče se o svůj majetek přičinili poctivou prací, po svých rodičích dědili až na "stará kolena" - a to já jsem na to zřejmě ještě mladá (46!), tak asi nemám nárok...

Nevím, jak to je administrativně náročné, když bych teoreticky vlastnila čtvrtinu všeho, jestli by to stálo nějaké peníze navíc, prostě to možná matka myslí jen že by se to všechno jako zjednodušilo (bože, to jsem asi naivní...).

Kudlo - všechny varianty jsou možné, chce být jištěná, možná mě chce podvědomě stále ovládat (její povaha + jsem jediná dcera). Na majetku nelpím, nechci otevřenou válku, ale ráda bych se zbavila té hypotéky dřív než za 10 let, ta mě hrozně tíží (i duševně), hlavně v tomhle bytě nechci zůstat do smrti, ale to je všechno hodně otevřené. Např. auto mě momentálně trápí víc.

Asi to nakonec dopadne tak, že budu "hodná dcera", fakt bych se nedokázala o něco handrkovat a "ožebračit ubohou maminku", jak píše angrešt, ale ten stín ukřivděnosti přece jen... fakt nechci být hnusná a hamižná, bohužel to tak trochu cítím. Např. vůbec nevím, kolik měli na účtech - některé účty jsou psané jen na mámu, ty asi ona u notáře nepřizná, takže se asi ani nedozvím, čeho všeho se vlastně vzdávám... ~d~
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 0:46:02)
Henri,

takže situace není taková, že by ses těch peněz s lehkým srdcem vzdala, ale naopak by Ti výrazně usnadnily život.

A potřebovala bys je hned (auto), takže kdyby Ti připadla ta Tvoje čtvrtina, nemohla by sis ze svého pohledu být velkorysá a "dovolit si" být teoretickým vlastníkem a matce nechat doživotní užívání.

Jak se zdá, máte Ty i Tvoje maminka úplně stejnou obavu - nechcete se octnout bez prostředků. To by vás mohlo trochu sblížit ;)

To, že Ti maminka chce půjčit na auto, bych jako manipulaci nutně neviděla. Když si to představíme z jejího pohledu (nebo obecně z pohledu někoho, komu zemře celoživotní partner) - samotná tato situace je už tak dost velká rána, a k tomu ještě přibude nutnost dělit se o majetek, který oba budovali společně, a tak se vlastně "vzdát" ještě něčeho dalšího (i když je to samozřejmě nesouměřitelné se ztrátou člověka). Takže ona může mít pocit "vlastně je to všechno moje, dcera se o to nijak nezasloužila a po mé smrti to bude stejně všechno její, tak by od ní teď bylo slušné mi to nechat, i na to auto jí půjčím, a část splátek jí třeba promimu."

Třeba má před očima nějaký špatný příklad, kdy děti shrábly majetek a na rodiče se vykašlaly.

Trošičku v tom fakt vidím ukřivděnost " po svých rodičích dědili až na "stará kolena" - a to já jsem na to zřejmě ještě mladá (46!), tak asi nemám nárok..." zas na druhou stranu je asi příjemnější, když někdo dědí po rodičích až jako "starý", než když mu zemřou v mladém věku.

S tím ovládáním... Ty ale trochu ovladatelná jsi, protože toužíš po novějším autě, po jiném bytě. Možná by nebylo špatné zamyslet se nad tím, jestli tohle všechno opravdu tak moc potřebuješ, aby ses s tím stresovala? Tj. byt máš, bydlíš v něm, není chtít jiný byt trochu luxus? Pokud jde o to auto, jak moc ho opravdu potřebuješ, je to Tvé v neopravitelném stavu, pokud ne, kolik by stála případná oprava?

S tou hypotékou - kdyby opravdu lezly tlustý do tenkejch, nechala by Tě máma padnout?

Případně jak moc by to s ní šlo probrat na rovinu, tak jak to říkáš tady nám? Tj. mami, já bych se toho na jednu stranu i vzdala, ale na druhou stranu potřebuju prachy, auto mám v katastrofálním stavu a ta hypotéka mě ničí. Mně to, jak uvažuješ, připadá vcelku logické, ale Tvou matku neznám a nevím, zda nepatří k těm lidem, kteří se při náznaku o konstruktivní diskusi rovnou urazí.

S těmi penězi na účtě mi to ale přijde už trochu přes čáru. Nevím, asi je to podvědomé, ale tady bych cítila, že mi to nepřísluší, zjišťovat, kolik měli na účtech, a chtít z toho svůj díl... Nevím proč, u auta nebo domu mi to tak nepřijde...
 Henriette.Z 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 1:52:37)
Kudlo, díky za názor, takhle když se to napíše, tak to vypadá asi blbě.
Máma má obavy, že bude nuzovat, já taky. Jenže čtvrtina toho majetku je poněkud vyšší než hodnota novějšího (nebo opraveného) auta + zbytku mojí hypotéky. Ani po ní nechci, aby mi něco dávala, já po dědictví netoužím prakticky, jen bych ráda, aby matka alespoň mně uznala, že podle práva bych na něj nárok mít měla, ne mě postavit před hotovou věc, že se to tak dělá a je to zcela běžné. Jí zemřel celoživotní partner, mně tatínek. Teď to napíšu nehezky, ale kdyby chtěl, aby vše zdědila ona, tak by napsal závěť, nebo to nějak ošetřil. Ale na druhou stranu je pravda, že o peníze se starala máma, on poslouchal. Nevím přesně, jaké má teď máma pocity, myslím, že se dost lituje, chápu jí, přesto ta ztráta nepostihla jen jí.
S tím autem a hypotékou byl jen příklad, nejde o touhu po novějším autě, auto je pro mě nezbytné - nejen kvůli mojí práci, bohužel to staré už je životu nebezpečné a oprava se nevyplatí. Mluvím o pár desítkách tisíc, žádný luxus. Jde o to, že máma by mi půjčila peníze, které bych teoreticky MOHLA zdědit (nebo jejich ekvivalent), zatímco takto jí je budu splácet a ještě jí budu - a teď to dám do uvozovek, protože i toto je součástí manipulace – "muset být vděčná". Možná, kdyby nepoužila slova, že by mi na auto PŮJČILA, ale řekla to nějak jinak… nevím…
S bytem - to není žádný můj kapric, že bych toužila po jiném, děti jsou dospělé, jedno už s námi nebydlí, kdoví jak dlouho tu vydrží to druhé, a i pro 3 lidi je zbytečně velký (už jen kvůli vytápění - přes 100 metrů). Hypotéku budeme splácet ještě 10 let, kdybychom stávající byt prodali a koupili něco menšího, většiny zbývajícího dluhu bychom se zbavili. Netoužím po žádném z jejích bytů, chci si koupit jiný-vlastní, ale je to složité z manželských důvodů, které tu nechci rozebírat.
Nechci zjišťovat, kolik měli rodiče na účtech, a už vůbec ne z toho chtít svůj díl, vždyť píšu, že to nakonec dopadne tak, jak si přeje máma, jen mi to např. s tou půjčkou na auto přišlo takový... jo, líto.
Můj původní dotaz byl, jestli je běžné vzdát se dědictví. Teď mám pocit, že v sobě ten kus hyeny mám, když o tom jen přemýšlím…
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 2:12:30)
Henri,

především chci předeslat, že si vůbec nemyslím, že bys byla hyena, a že je naprosto legitimní o tom přemýšlet. S tím si hlavu nedělej. Myslím - a už jsem to řekla - že rozhodně není běžné vzdát se dědictví, eventuelně by to byla Tvoje dobrá vůle, ale rozhodně ne povinnost.

To s tou vděčností... tady by to možná chtělo změnu postoje (Tvého). Přece by se to dalo vzít i tak, že by máma mohla být teoreticky vděčná Tobě, pokud by ses svého podílu vzdala. Ale jestli tomu dobře rozumím, tak máš strach, že kdybys to udělala, tak to máma vezme jako samozřejmost nehodnou zmínky a dál bude vystupovat jako ten, kdo má navrch.

Hele, čistě teoreticky: co myslíš, že by se stalo, kdybys řekla: mami, já bych to na jednu stranu pro tebe i udělala, ale na druhou stranu bych ty prachy teď docela potřebovala. Co by matka udělala?

A dejme tomu,že by na Tebe zanevřela: jak dlouho si myslíš, že by jí to vydrželo, vzhledem k tomu, že jsi její jediné dítě?


A ještě dvě technické: pokud máš teď byt, který je pro Tebe moc velký, hypotéku a prodejem toho bytu by se ta hypo vyřešila a Ty stejně chceš do menšího, tak nebylo by řešení právě toto?

A druhá: z toho mi vychází, že bys ty prachy potřebovala hned a znamenalo by to, že bys tu Tvoji čtvrtinu asi prodala. Jestli je to správný předpoklad, tak třeba má máti strach z tohohle? Že bys třeba prodala něco, k čemu ona už má nějaký vztah?
 Sova a dvě sůvata 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 18:57:11)
Kdo by koupil čtvrtku bytu? Navíc matka by v tomto směru měla předkupní právo.
 Kirkland 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 3:59:35)
Nepristupuj na to. Mluvim z vlastni zkusenosti.
Moje mama to udelala, dokonce s babickou sepsaly i nejaky papir.
Babicka nakonec vsechno prepsala na nekoho jineho, vcetne veci, ve kterych mela mama svoje penize.
Dopadlo to dokonce tak, ze kdyz si chtela odnest po rodicich pamatku (fotoalbum), tak si jej musela zpatky odkoupit.
Bud velice asertivni.
Hodne stesti. ~;((
 Alč@ 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 6:32:03)
mě zemřel tatínek před měsícem a my holky se toho vzdaly ve prostě maminky.
Ale, není tam tolik majetku.
Jen rodinný dům, auto, pár desítek tisíc.

přesně jak jsi psala, maminka přijde o hodně peněz.
Dost peněz stál i obřad zpopelnění, a ještě bude stát notář.
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 6:42:44)
Nám taky zemřel se sestrou tatínek,už to bude deset let,tehdy jsme se samozřejmě vzdaly dědictví,ve prospěch maminky.Je to pro mě úplně samomozřejmá věc,dědí se až po smrti obou rodičů,tohle mě upřímně dostalo.
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 6:51:30)
A příspěvky ostatních,které jsem teď přelétla taky.Asi si diskusi vytisknu.Zemřel člověk a řeší se jen komu připadne byt,auto,aby náhodou někdo na tom neprodělal.Ano i to vyřizování dědictví je náročné,i proto jsme se tehdy dědictví vzdaly,protože maminka nebyla ve stavu cokoliv dělat,zemřel ji manžel a byla totálně na dně.Takže vůbec to nevidím jako manipulaci,v mém okolí je to běžný postup a jsem moc ráda,že tohle vidím jen na netu.
 Paulis 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:33:49)
Souhlasím
 Sova a dvě sůvata 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 19:00:35)
No ono jsou matky a maminky a tatínkové a otcové.

A mít matku manipulátorky není žádný med. Nesuďte, dokud si nezkusíte pár kroků v cizích botách.

 Adina,kluk 08 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 6:46:25)
na to bych se zeptala právníka,jak to lze ošetřit,kdyby jsi se vzdala dedictví ve prospěch mámy,no je pravda,že je s tím práce,odhady na byty,odhad na auto,z toho všechno vypočítat a máma by ti měla vyplatit nějaké koruny.
no je to na dlouho tohle vyřizování.ale asi bych trvala na tom autu,když máma stejně nejezdila,tak jako kompromis.
ale myslím,že snad lze udelat závět,kdyby se máma náhodou jednou zbláznila a chtěla majetek treba darovat charite.
no dojdi si k právníkovi na radu a uvidíš.
 Insula 


nevzdávej se dědictví 

(21.5.2011 7:07:15)
Nevzdávej se dědictví a poslechni svoje varování. Uvažuješ naprosto logicky, správně a žádná hyena nejsi.
 7kraska 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 7:45:12)
necetla jsem diskusi, ale ja bych se rozhodne dilu nevzdala

u nas v rodine zemrela moje babicka a ja jsem trvala na to, aby se vyhovelo jeji zaveti a dedictvi se rozdelilo i mezi vnucky, nikoliv jen dcery, protoze kdovi, jestli se dcery nezblazni a neprodaji rodinnou chalupu

muj partner se naopak dedictvi vzdal ve prospech matky a ted se trese strachy, ze matka proda drahy velky byt v Praze, kde bydli, koupi si mensi byt a zbytek penez rozfofruje
 7kraska 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 7:59:00)
treba nemam pravdu, ale myslim si, ze majetek by se mel zachovat pro budouci generace a ne ho rozfofrovat pro sebe - kdyz na nem pracovali nasi predci, napr. postavili chalupu svyma rukama

to same kdyz rodina prisla jeste za komunistu vicemene nahodou k velkemu bytu v centru Prahy, ze by ho mela udrzet pro budouci generace

a ne ze pozustala pani, ktere dedictvi zrovna nahodou pripadne, dedictvi proda a penize v klidu utrati (dovolene, obleceni), kdyz potomci setri kazdou korunu....takova byla moje babicka, prodala zahradu, kterou jeji otec za velkych obtizi pred valkou koupil a za komunistu velice tezce udrzoval, a penize utratila pro sebe (po jeji smrti v 88 letech se naslo neskutecne mnozstvi noveho obleceni a obuti porizeneho v poslednich 10 letech, ktere by nikdy nemohla unosit)....a my vnuci ted chodime kolem zahrady, kde jsme vyrustali a kde ted hospodari cizi lide, a zbyly nam jen oci pro plac

kdyby ten majetek clovek vybudoval sam, tak az si ho v klidu proda a penize rozfofruje, ale kdyz to vybudoval (nebo ziskal nahodou jako treba drahy byt) nekdo pred nim, tak by se vec mela udrzet v rodine....takze ja hlasuji za vyporadani podle zakona a zadne vzdavani se
 7kraska 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 22:48:55)
dodavam, ze kdyz slo jen o mne, tak mi to bylo vicemene sumak, ale ja mam dite, tak bych rada, aby z prace meho pradedecka na chalupe taky neco melo
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 22:55:29)
7 krásko, a jak víš, že to bude ONO vnímat právě takto?

Já bych se toho domu vzdala i teď, když máme děti. Myslím, že pro děti nějaké majetky nejsou žádnou devízou, podstatnější pro ně je pohodová atmosféra (tj. lepší něco nemít než to mít a věčně se o to s někým handrkovat).
 Žžena 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:34:52)
7krasko,
je to tchýnin majetek, ona ještě žije, není mrtvá a pokud si bude chtít na stará kolena užít peněz, je to její právo.
Dítě, které se třese, aby jeho rodič náhodou k stáru neutratil něco z budoucího dědictví... sorry, napadá mne něco o krkavcích.
 *Niki* 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:27:34)
Žženo, třást se na budoucí dědictví hyenistické je, to je pravda.
Ale u zakladatelky nejde o budoucí dědictví, ale o SOUČASNÉ - ona už na něj nárok má, a pokud by její maminka úplně vše rozdala po sousedkách a charitách, moc fér by to nebylo. Svůj podíl ať dá komu chce, ale Hentietin podíl patří jí.

Když mě zemřela máma, bylo to po právní stránce jednoduché, protože veškerý majetek co měli byl vždy psán na tátu, takže po mámě defacto nezbylo nic. Ale náš tatínek mě i bratrovi i tak dal podíl, který by nám náležel, kdyby to bylo psáno i na ni. Takže vlastně jsme dostali vše nad rámec dědického řízení, přesný opak toho, jak se chce zachovat maminka Henriety.

Pawlo, diskuse není o truchlení, ale o dědictví. Máš hypotéku? Vzdala by jsi se svého podílu i tehdy, kdyby ti mohl tu hypotéku vyplatit? Platila dalších 20 let a pak třeba nezdědila nic, protože by druhý rodič, kterému jsi velkoryse darovala své dědictví, vše utratil a rozdal, ovšem ne tobě?
J8 chápu, že diskutovat o dědictví po smrti nejbližších osob se může zdát nevhodné, ale tak to je - na nás se notář obrátil hned, truchlení netruchlení, tak to prostě běží...
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:39:31)
Mono,ano vzdala bych se za všech okolností,moje maminka mi dala všechno co mohla(a nemluvím o majetku)a nedovedu si představit situaci po smrti tatínka,že bychom řešily tohle a takhle.
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:47:47)
Pawlli,

já Tě chápu, Ty to vnímáš z hlediska situace, kdy jsou rodinné vztahy výborné, tam by se asi člověk zachoval přesně tak, jak říkáš. Na druhou stranu si myslím, že by Tvoje maminka k tomu přistupovala jinak než Henrietina. Myslíš, že by v situaci, kterou popisuješ, byla schopná úplně pominout, že máš nějaké finanční problémy, a samozřejmě předpokládat, že nebudeš nic chtít a zlobit se na tebe, kdybys náhodou přece jen něco chtěla, a to vše v situaci, kdy ona sama bude mít pro sebe víc, než potřebuje?

Proto zase v určitém smyslu chápu Henri, když jsou tam ty vztahy takové, jaké jsou. A opravdu nemám pocit, že by se jako sup vrhala na dědictví, čekala až někdo umře a podobně. Poctivě přemýšlet nad tím, zda se mám pod nátlakem vzdát něčeho, na co mám nárok, mi tedy hyenistické nepřijde.
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:59:56)
Kudlo,ale jednou to je matka a asi to není tak,že by se o zakladatelku nestarala,kdyby se to sečetlo za celý život,co nám rodiče dali a co obětovali,pořád budou děti v mínusu,jasně že to nikdo nepočítá ,když jde o děti,ale tak samo by se to nemělo počítat,když jde o rodiče.Mě se zdá,že každému příjde přirozené,obětovat se pro děti,ale pro rodiče už ne.Někdo tady psal"dobré účty dělají dobré přátelé",tohle aplikovat na vztah matka x dcera mi příjde zvrácené.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:10:17)
Pawlla: přesně to jsem chtěla napsat. Nezáleží na tom, jestli jsou vztahy zlé nebo dobré. Když jsem ležela úplně vyždímaná na porodním sále, říkala jsem si: a za tohle mi budeš, hochu, do smrti líbat nohy ~t~~t~~t~ samozřejmě to zlehčuju, ale v té chvíli jsem si uvědomila, co to bylo za dřinu a že to je nic, jaká dřina na léta naás čeká doma a hned, ještě ze sálu, jsem volala mamce, abych jí poděkovala. A to m z ní kapou nervy dost často, někdy i crčej... ~k~
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:11:13)
Elíí a to je jen začátek,že?~;)To se ani na peníze přepočítávat nedá.~:-D
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:24:35)
Pawlla: právě... krásné i děsivé... jak to bylo ve Jménu růže, jako dívka pod praporci? :-)
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:26:36)
~:-D
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:12:03)
Pawllo, já si myslím, že obětovat se už je nad rámec povinností.

Pokud se povede dosáhnout KOREKTNÍCH vztahů, úplně to stačí. Protože i to je to víc, než v mnohých rodinách mají. Podívej se, jaké vztahy tady spousta lidí s vlastními rodiči má.

Obětovat se snad může za krajních okolností rodič dítěti, ale opačně to podle mě neplatí. Tohle je štafeta, která se předává dopředu, takže to to dítě má "vrátit" zase svým dětem.

Tím vůbec nemyslím "nepomoct a nechat chcípnout na ulici jako psa", ani žít stylem "matko, otče, dejte a až nebudete mít, vykašlu se na vás", ale jako rodič od svých dětí neočekávám žádnou nadstandardní vděčnost za to, že je vychováváme, živíme a staráme se o ně, protože jednak pořídit si je bylo naše rozhodnutí a je tudíž naše povinnost se o ně postarat, druhak předáváme dál tu pomyslnou štafetu, kterou jsme zase my dostali od svých rodičů a já i od svých pěstounů. ~x~
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:25:00)
I opačně by to mělo platit,podle mě ano.
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:15:18)
jinak, abys nemyslela, že jsem hamižná - kdysi jsem se zcela bez lítosti a s úlevou vzdala nároku na polovinu domu, protože bych se o něj musela dělit s osobou, ze které se mi dělaly mžitky před očima. Tedy v podstatě v její prospěch.

Za ty nervy by mi totiž žádný majetek nestál.
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:26:14)
To si nemyslím,je mi jasné,že kopeš zase za druhé a sama by ses rozdala.~x~
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:35:48)
Pawlli, kupodivu nerozdala ~;).

Já mám před očima svou pěstounku, která je ve spoustě věcí můj velký vzor, a ta už toho pro spoustu lidí včetně mě udělala nesmírnou spoustu, ale pořád si při tom zachovává svůj prostor.

A já si moc vážím toho, že mi ukázala cestu, že to jde, protože jinak bych měla tendenci představovat si jen extrémy - buď sobce, který si ten svůj prostor uhájí, ale za cenu toho, že nedá nikomu nic, nebo onuci, která se rozdá a vydá úplně ze všeho včetně vlastní důstojnosti, takže jí pak nezůstane vůbec nic a ostatní se k ní stejně jako k onuci chovají.

Jsem moc ráda, že mi moje pěstounka ukázala, že existuje i nějaká střední cesta. ~x~~x~~s~
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 11:08:16)
Kudlo,to se už můžeme bavit o vztahu k ostatním lidem,tam opravdu je nutné si uhájit své,ale v tom vztahu rodič dítě,mi to příjde nepatřičné,tam by to mělo být jiné.Každý si to samozřejmě udělá jak chce,ale možná by bylo dobré si uvědomit,že naše děti vidí,jak se my chováme ke svým rodičům a tak se budou chovat k nám.
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 11:10:22)
Pawllo,

opravdu si uvědom, že to, že Ty i já máme v rodině vztahy moc dobré neznamená, že je tomu tak všude.

 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 12:09:00)
Na to jsem už,ale odpovídala,vztahy jsou různé,mě zajímá,byla zakladatelčina matka mámou?Starala se o ni,vychovala ji?Pokud ano,není za mě co řešit.
 Elíláma 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:51:19)
Pawlla: přesně...
 Ajlina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:04:43)
ale to přeci není v rovině mám špatné vztahy a budu dědit a mám dobré vztahy dědictví se vzdám, prostě po rodičích dědíme ze zákona už dob Řecka a Říma, to není dědictví po nějaké enté tetičce, ale prostě po rodičích, i komunisti zachovali dědický zákon, tedy kromě toho, že předtím všechno vyvlastnili, ani to nesouvisí s finanční situací rodiny nebo s hypotékou, prostě ze zákona je to tvůj podíl bez ohledu na všechno, pokud se rozhodneš tento svůj podíl někomu dát místo toho, aby si ho nechala svým dětem je tvé rozhodnutí, můžeš ho dát své mamince za všechnu péči co si od ní dostala, ale možná o něj pak příjdou tvé děti, pokud ho maminka prohospodaří, utratí, daruje
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:08:17)
Ten majetek nevybudovaly děti ani vnoučata,ale rodiče,tak ať si to prohýří,když na to příjde.Ale o tom to není,tohle se dělá,když jeden umře dřív,prostě se to odloží,kvůli papírování a potom stejně zdědí děti všechno,nebo skoro všechno,jestli si teda maminka dovolí něco utratit.
 magrata1 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 10:52:11)
Pawlo, u nás se to už několik generací dělá jinak. Rodiče za života a jasného rozumu rozdělí majetek, převedou na děti a pak, po jejich smrti se už nikdo ani nehandrkuje ani nestará. Je prostor truchlit a nestarat se o hmotné statky.
Např. naši přepsali barák na mladší sestru, ta tam s nimi bydlí, opravuje..., až bude třeba, bude o rodiče hlavním dílem pečovat. Mně a starší ségře vyplatila každé tak 1/5-1/4, takže jí za to budoucí starání zůstalo víc. Možná nebude potřeba o rodiče na stáří pečovat, možná budou oni muset pečovat o ni (člověk neví, komu bude déle zdraví sloužit). Ale ten majetek, který má "navíc" je už za to, že s tímto počítá. Nikdo jí nic nezávidí, nehádáme se, rodiče dožijí ve svém stejně, jako kdyby byl majetek napsaný na toho, co bude žít déle. Nikdo je nevykopne do domova důchodců, nikdo jim střechu nad hlavou neprodá. Navíc jim i odpadly různé starosti a výdaje, ségra např. letos dělali novou střechu.
Mně zas přijde divné, že maminka se radši bude učit řídit v 67 letech, než by dala jediné dceři auto a na pořízení auta jí chce půjčit, ne dát. To, že si syslí na účtě prachy, bez kterých se obejde a dcera se může zabít ve vraku, který se rozpadá.
A zdůrazňuji, že naše rodinné vztahy jsou nadstandardní, stýkáme se a vycházíme i s příbuznými velmi vzdálenými. A nepamatuji se, že by po úmrtí kohokoliv z rodiny někdo musel řešit obdobný problém.
 Jana+1 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:14:05)
Rovnou říkám, že se svojí mamkou mám asi úplně jiný velmi blízký vztah. Dokud jsem nepracovala (studovala), živila ona mne (a bylo to pro ni vemi těžké), teď když můžu, pomáhám finančně já jí. Představa toho, že tvoje matka jak říkáš "chudá důchodkyně" má 2 pražské byty, auto (začít jezdit skoro v 70ti???) a chalupu a ty máš dluhy a hluboko do kapes, je pro mně zcela nepřijatelná a nevím, co na tomhle vztahu ještě pokazit. Takže já bych si za své určitě bojovala, majetku se nevzdala. Ty musíš myslet zase na svojí rodinu. A samozřejmě jak píšeš ty i ostatní, stát se může cokoli a přijdeš o všechno. (vdá, daruje apod).
 Ajlina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:49:11)
no dědictví proběhne naprosto nejrychleji, když zcela formálně bude část majetku napsaná na tebe, jestli budeš např. chtít 1/4 vybraného nájmu pro sebe už je věc další, ale dědické řízení může trvat klidně 7 let, takže to je na dlouhé lokte

jinak můj otec se vzdal poměrně velkého dědictví ve prospěch svého bratra /žijícího s rodiči/, který byl v padesáti letech svobodný, pak se bratr oženil a teď zdědí všechno její děti z prvního manželství, které jsem nikdy neviděla

 kajkule+2 kousky 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:41:27)
Nedělala bych si nároky. Byl to jejich majetek, otec závěť žádnou neměl... mohu se zeptat, tatínek umřel náhle, nečekaně? Nech to být. Mylsím, že matka by ti v krizi pomohla..já bych na to žaludek neměla se s ní handrkovat. Asi má vzor z rodiny a vše ti odkáže až jednou zemře. Pokud dá někomu jinému, nebo peníze rozfofruje, bohužel i to se může stát. Nech to být, nestojí ti to za to. Radši si na to auto půjč. Já bych proti vůli rodičů nejednala..Tak se drž~x~
 kajkule+2 kousky 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:43:12)
Jinak mi teda ale příjde morální hnus, nechat dítě v dluhách hypotéky apod. No, třeba jeden byt pro tebe uvolní, kéž by.. maminka by mě v žádných sračkách nikdy nenechala ani já rodiče..a takový model mám i do budoucna pro své děti.
 kajkule+2 kousky 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:45:07)
Na druhou stranu fakt nechápu, že když máš podle zákona na tu trochu nárok, proč ti to nenechá~d~ Kdyby to bylo vyslovně přání otce, budiž... no je to divné ten její přístup, ale nechtěla bych to.
 kajkule+2 kousky 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:49:13)
Ještě jsem chtěl anapsat, že mě by teda líto bylo, kdyby dům, kde jsem vyrůstala a kde nás rodiče vychovali darovala babi nějaké své kámošce. Náhodou předávat si dům z generace na generaci a nechat ho v rodině je fajn. Ale jednou ho zdědí taťka a bude jen na něm co s ním udělá. Ale on ať je jaký chce v rodině vidí hluboký význam a věřím, že ho nechá v rodině.
 Jaana2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:53:30)
tak já se trochu musím zastat těch, kdo píšou, že na dědictví si myslí. Jako jo, je fakt, že pokud za života ten, co má majetek ho někomu dá, je to jeho věc, ale v případě, že zemře jeden z manželů, tak podle mne není automaticky všechno jen jeho, proč mají být děti "obejity" ? přeci jen je to po rodiči, mají třeba k těm věcem citový vztah, nevybudoval to jen jeden rodič, ale oba, tudíž i logicky mají mít děti možnost se na tom podílet.

Zjednodušeně - kdyby Henri táta ještě za svého života daroval svou půlku manželce ( a mám dojem z jiných diskuzí, že by tu možnost měl) , tak teď Henri nic neřeší, bude to brát tak, že je vše jen mámy. ALe takhle to fakt je o tom, že je to něco, co jí zanechal otec, tak proč by se toho měla s lehkým srdcem vzdát. Ono ne v každé rodině panují hezké vztahy, kde je na lidi spoleh a nestávají se různé šolichy. Znám rodinu, kde mají rovněž jedináčka. Paní je dost manipulativní, nesouhlasila s tím, aby její jediná dcera měla víc než jedno dítě, takže první vnouče je přijaté bezvýhradně ( holka), už teď je jisté, že zdědí vše, druhé vnouče bylo vzaté na milost ( kluk) , takže tam jsou prarodiče schopní i nějaké pomoci, tyto dvě děti jsouo již dospělé, pak se dcera této paní znovu vdala, což matka nezkousla a s dcerou se v podstatě nestýká, třetí vnouče je odstrčené, dcera a toto třetí vouče nedostanou nikdy nic. Pro většinu lidí nepochopitelné, ale prostě i to se stává.

Takže kdo tu píše o krkavcích a hyenách - zkuste se zamyslet nad tím, že všude to fakt ideální není.
 Ajlina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:03:33)
spíš jak by se na to koukaly její děti jednou v budoucnu, by si řekly máma na nás nemyslela, vzdala se dědictví po dědovi a my teď třeba nemáme kde bydlet

já jsem taky na tátu naštvaná, že se vzdal dědictví po svých rodičích a nemyslel na nás, teď to zdědí někdo kdo vlastně ani do naší rodiny nepatří, přitom děda s babi nás měli jako jediná vnoučata a velmi nás milovali,
 Ajlina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:05:01)
a právě pokud máš nějaké výčitky, tak bych to nechala napsat na své děti, to ti nikdo nemůže naprosto nic říci
 ElizabethB 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 14:04:57)
Jaani, ahoj, naprosto s tebou souhlasím. V tomto případě nemůže být o hyenismu žádná řeč! Henri na to má nárok.

Henri, není to běžné, aby se někdo vzdal dědictví. Znám takové případy, ale mnohem častější je přijmout tu část dědictví a ten nárok v dědickém řízení uplatnit. V tomhle tvoje matka nemá pravdu, není to zbytečné papírování, to je jen výmluva. Ona chce vše pro sebe, ale ty máš na svůj podíl právo. Tvoje matka na tom špatně nebude, když bude mít příjem z pronájmu druhého bytu. Jinak já jsem na tom velmi podobně, moji rodiče mi nikdy žádné peníze nedali ani nepůjčili, mají dva byty, my platíme hypotéku. Nikdy ani nehlídali vnoučata, jen párkrát za celý jejich život. Rodiče si žijí svůj život a já to respektuji. Moji rodiče jsou o 10 let starší, než tvoje matka a vypadá to, že za života majetek řešit nebudou. Budeme to muset s bráchou potom nějak vyřešit sami.
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 17:06:54)
Tak já teda nesouhlasím a musím říct,že mi to příjde dost nespravedlivé.Představte si to na sobě,děti vám vyrostou a vy si budete s partnerem žít svůj život,bydlet v bytě,jezdit autem,cestovat.Jen proto,že neumřete najednou,musíte při smrti partnera vyplatit děti.Mě příjde logické se dědictví vzdát,protože se to vlastně jen posune a pak ji to stejně spadne do klína.Nelíbí se mi kritika matky,jak od některých padla,co si jako myslí řídit na stará kolena auto atd.No a proč ne?Jsem zvědavá jak budete snášet vy až vás děti takhle odepíšou.~a~
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 20:24:32)
Pawllo, asi máš pravdu, přesvědčila jsi mě.

Možná je problém v tom, že Henri nemá dost financí na pokrytí vlastních potřeb, a dalo by se to řešit tak, že se bude snažit vydělat/jinak získat víc, aby neměla pocit, že ji má matka v hrsti. Kdyby byl tatínek naživu, tak by to taky musela nějak řešit.

Můj scénář v téhle konstelaci by byl asi nechat všechno matce, o své vlastní finance se starat sama a pokud možno po ní nic nechtít (abych se necítila závislá). A nekazit si život hrdlováním o peníze - pokud si ho tím chce kazit matka, její problém.
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 7:09:36)
Kudlo,to je pro mě čest~x~
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 10:26:22)
komu čest tomu čest ~x~
 sylvaina 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 8:43:48)
Pokud jsou tvoje vztahy s matkou napjaté, tak bych jí asi neustupovala. Já to chtěla vzdáním se dědictví řešit vůči tátovi, když zemřela loni moje máma. Ale pro změnu nechtěl táta. Právě proto, že nikdo nikdy neví, co bude a navíc taky splácíme hypotéku a peníze potřebujeme atd. Takže brácha i já jsme se stali dědici, přičemž při vyrovnání každý dostal to, co pro něj bylo nejdůležitější. Brácha chatu na kterou léta jezdí a opravuje ji a udržuje. Táta si nechal byt a auto a já dostala hotové peníze. Já tátovi absolutně věřím, že by mě neopominul, ale táta chtěl mít tyhle záležitosti uzavřené radši zavčas. Ono je pravda, že manželovi rodiče zemřeli poměrně hodně mladí, nechali za sebou spoustu neuzavřených záležitostí a kvůli dědictví už manžel se sestrou nemluví asi 10 let. Dobré účty dělají dobré přátele.
 Dáša 2 kluci+ holčička 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 9:55:04)
Když zemřel můj otec, oba s bratrem jsme se dědictví samozřejmě vzdali, přijde mi to normální, nevím proč bychom se s mamkou měli o něco dělit, chceme ať má klid a vše užívá jako doposud, spíš ji nabádám, aby vše co má rozházela, užila si, cestovala. Nevidím důvod aby rodiče své dospělé děti jakkoli sponzorovali.
Teď má přítele a rozhodně se nechvěju strachy, že si ho vezme a nebudem mít co dědit, je to její věc, její majetek, její život.
 Ajlina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 11:25:32)
ještě mám pocit, že pokud máš hypotéku nebo jsi v insolvenčním řízení vzdání se dědictví by mohlo být posuzováno jako trestný čin poškozování věřitele
 Pawlla 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 12:09:48)
Pokud hypotéku splácím,tak je to snad jedno,ne?
 Ajlina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 13:33:58)
pokud splácíš, tak se nic neděje, ale pokud se někdy v budoucnu stane, že se dostaneš do potíží se splátkami, tak se půjde do historie a zjistí se, že jsi mohla nabýt majetek a vzdala si se ho, může to být problém
 Claire4891 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 13:14:46)
Trvala bych na dedictvi, zvlast pokud vim, ze s matkou nejsou vztahy nic moc - a pokud se timto vztahy pokazi, tak to spis bude chyba matky. Snad mas pravo neco po tatovi dostat. Nemyslim, ze bys ji nejak ozebracila, pokud se jedna jen o to auto. Zustanou ji 2 byty a chalupa.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 15:26:06)
No, my asi nejsme normální. Když umřel tchán a za pál let tchyně, chatu jsme nechali švagrové a byt neteři. Jesli byly nějaké peníze na účtě ani nevím.¨

Ale neboj hyena nejsi, zkus se s matkou nějak domluvit. A já osobně bych dala přednost dobrým vztahům před majetkem.
 štěpánkaa 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 21:47:18)
znám případ, kdy se dvě dcery vzdaly dědictví ve prospěch v
svého ovdovělého otce. Ten se oženil s vypočítavou ženskou (znala jsem ji osobně. mohla bych tu citovat některé její hlášky z doby, kdy ležel s rakovinou v nemocnici a bylo jasné, že konec je blízko, ale zvedá se mi ufr, jen si na ni vzpomenu:-©). V době, kdy umíral v nemocnici, ona předělala celý byt, někam schovala věci, teré patřili mamince těch mých známých (šperky, knížky, obrazy) a kdžy tatínek zemřel, nebylo vlastně co dědit, protože vše co zbylo v bytě patřilo nové manželce, které měla na všechno účtenky, že to paltila ze svého. Nedostali z ní ani model železnice přes půl pokoje , který ten pán stavěl s vnukem a také mu to ústně "odkázal", stihla ho prodat, než umřel v nemocnici. takže já bych na to raději nepřistupovala, spíš bych se domluvila, že něco z toho majetku se přepíše na mě (čtvrtina), něco na maminku(3/4).~3~
 štěpánkaa 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(21.5.2011 21:49:14)
P.S. fakticky bych ale asi nechala užívání mamince, nebo podle dohody, zvlášť, když bych měla finanční nedostatek a nejistotu, kterou popisuje zakladatelka.
 Monika 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 11:44:28)
Mám ještě oba rodiče.V případě,že jeden zemře jsem připravená i s bratrem se dědictví vzdát ku prospěch žijícího rodiče.Nevim proč bych si měla s bratrem porcovat majetek který vybudovali moji rodiče.Dostali jsme s bratrem už za života dost jsem za to ráda,ale taky bych bez toho přežila.Budu ráda když něco zdědím až oba rodiče nebudou,ale doufám,že to je ještě hodně daleko...
 Ina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 14:29:02)
V žádném případě bych se dědictví nevzdávala.
Člověk nikdy neví, jestli se té situace, že by v budoucnu dědil dožije a žije se přítomností a pokud je přítomnost nutnost řešit auto a hypotéku i ono dědictví může pomoci situace.
Na kdyby a co bude až někdy se nehraje.
Platí to co je nyní.
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 16:22:39)
Ino,

tohle, co říkáš, odpovídá velmi špatným vztahům v té rodině.

Když o tom zpětně přemýšlím, tak pokud jsou vztahy dobré, tak to ty děti stejně nakonec dostanou, a je opravdu hloupé za života toho druhého rodiče ho "připravit" o něco, co s tím prvním vybudovali společně.

A krom toho si myslím, že by se dospělé děti měly umět zajistit tak, aby nebyly závislé na tom, až jejich rodiče umřou a ony něco zdědí. Buď si to vydělat, nebo omezit nároky.
 Ina 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 16:26:04)
Henri psala, že potřebuje auto a koruna na hypotéku by se hodila, z toho vycházím.

Vztahy jsou v rodinách různé a na tom, že něco dopadne dobře se stavět nedá, jistá je jen přítomnost.
Navíc v tomto případě jde o to na co je ze zákona nárok a to je dědictví podílu po otci.
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 16:36:48)
Ino, jasně, já Henri chápu, že potřebuje prachy, a vůbec ji neodsuzuju, že uvažuje o tom dědictví si vzít. Vždyť víš, že jsem na počátku byla taky pro to vzít si to, ale pod tíhou argumentů ~;) jsem změnila názor.

Kdyby byl tatínek zůstal naživu, tak by to taky musela řešit svépomocí. Myslím, že řešením v její situaci je spíš zařídit se tak, aby na tom dědictví nebyla finančně závislá.
 Sova a dvě sůvata 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 19:25:24)
Ještě jiný pohled na věc. Takový praktický.

Řekněme, že matka bude mít tři nemovitosti a malý důchod, nikdo nemládne a síly ubývají. Z čeho ty nemovitosti bude spravovat? Kdo se o ně bude starat?

Přece jen vlastnictví nemovitosti je poměrně nákladná záležitost - daně, paušály na energie - jasně, že pronajímaná si na svou údržbu možná vydělá. Ale druhé dvě?
Provoz auta taky něco stojí. Bude na to matka mít?

A opačně - když se zakladatelka stane spoluvlastnicí nemovitosti - tak nejenže nebude mít hotovost, ale ještě se bude muset čtvrtinou podílet na správě nemovitosti.

Takže smutek a jakékoli city stranou, manipulaci stranou ... Co je podle vás "rozumné" ekonomické řešení?

Můj odhad je, že pokud není matka zakladatelky pekelně bohatá nebo investor nebo zručná kutilka, tak minimálně jednu nemovitost bude brzo prodávat.

Pokud se matka opravdu jen chce vyhnout formalitám a myslí vážně, že jednou to dcera stejně podědí, šla bych za právníkem a zjistila, jestli je možné uzavřít nějaké věcné břemeno na nemovitosti. Jakože pokud to daruje, odkáže, znovu se vdá nebo ......, tak "vyděděnou čtvrtinu, které se vzdala" vyplatí zakladatelce.






 Sova a dvě sůvata 
  • 

Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 19:38:16)
Ještě jedna věc - milované maminky a tatínkové jsou krásná věc, ale ...

Můj tata zemřel mladý, v 55 - náhle a duševně při síle. Ale mám babičku, 86, která teď mámu vyděďuje. Senilita, vzala si do hlavy, že ji mamka nenávidí, občas v horších chvílích hlásá, že ji mamka chce zabít (v autě, když ji veze k doktorovi)

Mamka se o babičku už stará - o ni, o většinou prázdný byt, o zahradu, máti zajištěná je, takže když to řeknu brutálně na babiččiny peníze a malý byt nečeká. A babička to ze senilního trucu převede na mě s bráchou? Protože nás vidí jednou za měsíc na návštěvě a ještě se jí to v hlavě blbě nespojilo?

Divné, co? Já myslím, že zrovna dědění je na partnera a děti tak mimo není.
 Henriette.Z 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(22.5.2011 21:53:50)
Dočítám a ještě jednou děkuji všem za názory.
K těm hláškám, že chci obrat vlastní matku o majetek apod. - ne, nechci, už jsem psala, že nakonec to udělám, jak si máma přeje, tj. že v rámci zachování dobrých vztahů se vzdám dědictví, ale chtěla bych, aby si uvědomila, že to není zas tak běžné a automatické, že jsem nad tím hodně přemýšlela a měla z různých důvodů velké dilema, a to i díky těm varovným příkladům, které tady mnohé z vás zmiňovaly (nějaké hnutí mysli ve stáří, darování komukoliv, sňatek apod., to nemluvím ani o možných nátlakových akcích ve smyslu - nebudeš-li "poslouchat" a chovat se dle mých představ, vydědím tě). Nikdo neví, co se může stát a když čtu ty případy, které u některých z vás nastaly, logicky mám obavy. To, že jsem jen UVAŽOVALA o tom, že "papírově" přijmu dědictví, mnohé z vás označily za nemorální, přitom já jsem ani v nejmenším nechtěla matku ožebračit a dělat si konkrétní nároky. Už jsem přece psala, že nechci, aby cokoliv prodávala, něco "porcovat". Ať si to nechá a užívá dosytosti. Ani nechci tu čtvrtinu vyplatit, např. abych mohla splatit hypotéku, jak tu někdo psal, to po ní nikdo nechce. Bydlení si časem vyřeším sama, to s tou hypotékou jsem psala jen pro dokreslení mojí finanční situace, že zkrátka nemám peněz nazbyt.
Nezávisle na tom nastala situace, kdy bych si od ní měla půjčit pár desítek tisíc na auto, které nutně potřebuju, bohužel se to teď tak nešťastně sešlo, a přišlo mi zvláštní a líto, že po mně chce, abych jí splácela vlastně část svého dědictví, kterého se vzdám, v okamžiku, kdy ona bude majitelkou odhadem cca 7milionového majetku (v nemovitostech + na účtech).
 Kudla2 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(23.5.2011 0:13:13)
Henri,

já vím, že je to blbý a těžký, protože si myslím, že to, co zamrzí nejvíc, nejsou prachy, ale špatný vztahy.

Zkus se na to podívat z jiného úhlu, a předesílám, že si v žádném případě nemyslím, že bys byla hyena, ani kdyby sis to vzala, natož proto, žes o tom jen uvažovala.

Zkus to vzít tak, že ten majetek za života rodičů je prostě JEJICH - oni ho spolu vybudovali bez toho, že by se na tom děti nějak podílely (většinou), takže jim podle mě morálně patří, i když podle zákona je to v případě úmrtí jednoho z nich jinak. Pokud si to v hlavě "poskládáš" takto, tak dilema odpadne, ať by byla matka jakákoliv - prostě za jejího života je to její. Pokud si myslíš, že je riziko, že se na stará kolena zblázní, tak bych nanejvýš požádala o věci, které mají pro mě nějakou vzpomínkovou hodnotu, takže bych o ně nechtěla přijít, ale ne velkou cenu v penězích (třeba to album fotek, jak tu někdo zmiňoval, že si ho musel odkoupit :-© )

S tím zachováním dobrých vztahů - jak to popisuješ, tak myslím, že moc dobré nejsou tak jako tak, jen že teď nastal klid zbraní. Chápu, že Tě mrzí přístup maminky, že se asi obáváš, že Ty se vzdáš všeho a ona to vezme jako samozřejmost a ještě se bude tvářit, že Ti dělá milost, když Ti půjčí. Ale na druhou stranu to může dopadnout jinak a Tvá velkorysost se Ti může vyplatit, protože maminka se třeba chytne za nos (ale taky nemusí).
Ale ať to ona uzná nebo ne, Ty SAMA budeš vědět, že ses zachovala velkoryse, a může Ti to posloužit jako opora v momentě, kdy se maminka třeba nebude k Tobě chovat hezky - protože budeš vědět, že problém je na její straně, ne na Tvé. Je příjemné, když nás naše okolí chválí a uznává, ale pokud ne, tak se musíme pochválit sami - a já si skutečně myslím, že pokud jí to "necháš" v situaci, kdy bys to sama potřebovala, tak bude za co chválit.

Vím, že to zní drsně, ale mohla by ses pokusit dostat do stavu, že Ti bude jedno, co maminka s tím majetkem udělá? Tj. že přijmeš, že i když se splní ten nejhorší scénář a ona všechno "rozhází", tak je to její věc a její právo? Zní to hrozně, ale Tebe by to mohlo osvobodit v tom, že se nebudeš drásat katastrofickými scénáři a hlavně NEBUDEŠ VYDÍRATELNÁ. Nebudeš se muset bát matčina "nebudeš-li "poslouchat" a chovat se dle mých představ, vydědím tě", protože budeš schopná odpovědět "je to tvoje právo, mami a jestli to tak cítíš, tak to udělej, ale já se budu chovat podle svých vlastních představ, ne podle tvých".

To s tou půjčkou na auto by mne také trochu mrzelo (ne kvůli těm prachům, ale kvůli tomu, že někdo pomine jak krajinu,že jsem se k němu právě zachovala velkoryse), nicméně zkus to vzít tak, jak jsem výše uvedla, jako že ty peníze jsou morálně spíš její než Tvoje a jako by to byl cizí člověk, který Ti půjčí bezúročně - pořád lepší než v bance. Ostatně píšeš, že bys stejně neměla v úmyslu nic z toho prodat, i kdyby sis to vzala, takže z čistě finančního hlediska a řešení Tvé momentální situace to pro Tebe nemá význam.

Suma sumárum - Tvůj problém v tuhle chvíli je myslím dost velká psychická závislost na mamince - co řekne, zda se kvůli tomu či onomu nebude zlobit, že bys chtěla, aby si něco uvědomila... Pokud se to nestane (a stát se to nemusí, protože Ty to nemůžeš nijak ovlivnit)tak budeš naštvaná, zklamaná, bude Tě to mrzet. Proto si myslím, že by Ti nejvíc pomohlo se odstřihnout od tohohle, a jestli se toho dědictví vzdáš, aby to bylo pro Tebe vnitřně proto, že TY jsi to uznala jako nejvhodnější, ne proto, že to chce MATKA a Ty s tím nesouhlasíš.

A vezmi opravu možná taky na to, že je to všechno ještě hodně čerstvé, je možné, že se to časem trochu "usadí" - přece jenom je to jedna z nejbolestnějších událostí v lidském životě a obě můžete mít ještě dost rozjitřené city.

Hodně štěstí a síly ~x~
 Mysterious 


Re: Dilema kvůli dědictví 

(23.5.2011 14:50:24)
Nečetla jsem celou diskusi, takže nevím, jestli už nenavrhl to co chci napsat někdo přede mnou:

V rámci maminčina klidu bych se vzdala podílu na bytě, ve kterém maminka bydlí. Podílu na druhém bytě ani na chalupě nebo garáži bych se v žádném případě nevzdávala, to že je nemovitost rodzdělená mezi několik majitelů je naprosto běžná věc. Jen pak pozor, ať si rozdělíte i placení daně z nemovitosti.
To, že se některý z dědiců vzdá svého práva na část dědictví je určitě běžné, zrovna tak je ale běžné i to, že se naopak přeživší z manželů vzdá svého práva, aby se zabránilo dalším poplatkům v případě jeho úmrtí (promiň že to píšu tak natvrdo). Nevím jestli se teď platí dědická daň v řadě přímé, ale notářské poplatky podle výše dědictví se platí určitě.
Pak je tu ještě možnost, že se vypořádáte nějak jinak, každá třeba podíl na jednom z bytů, maminka auto + garáž.
Peníze zaplacené za pohřeb se přičtou k nároku na dědictví toho, kdo pohřeb vypravil. Ve vašem případě, kdy jsou peníze na účtech, by maminka měla o to větší podíl.
 x 
  • 

papírování... 

(23.5.2011 23:29:31)
Jenom takový podotek - počet dědiců „papírování“ nijak zvlášť nekomplikuje. Většinu úkonů je třeba provést tak jako tak. Více dědiců se akorát musí nějak dohodnout. Pak se to u notáře během chvilky sepíše a je to.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.