| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Angličtina v 6. třídě ZŠ - mluvnické cvičení

 Celkem 141 názorů.
 Aurinko11 


Téma: Angličtina v 6. třídě ZŠ - mluvnické cvičení 

(8.5.2015 15:28:15)
Pro maminky dětí v 6 třídě na běžné ZŠ - případně i paní učitelky Aj mám dotaz. Děti se učí angličtinu od 1. třídy. Zadání domácí přípravy - vyberte si 1 anglicky mluvící zemi, případně ČR a připravte si povídání o ní. Použijte i stupňování - nejvyšší, nejdelší apod. Můžete mít v ruce poznámky, ale nesmíte to z papíru číst. Počítejte s tím, že budete u tabule cca 3 minuty. ( lekce z Projektu zaměřená na stupňování a téma svět - články u UK, USA) Po tomto zadání se od rodičů zvedla vlna nevole, že je to na děti hrozně náročné.~o~ (není to první mluvnické cvičení, co mají - mluvili už o svém kamarádovi, cizincích co byli v rámci projektu apod.). Sama tedy nevím. Je? Není?~e~ Pořád se mluví o tom, jak děti za ZŠ z angličtiny nic neumí. Také o propojování předmětů. Zároveň mi to přijde jako jedna z mála možností jak individuálně hodnotit. Pro někoho je 10 vět nadlidský výkon, pro jiného vůbec nic. Někoho vykolejí otázky a raději mluví sám, jiný potřebuje "podporu" otázkami. Bylo mi řečeno, že má být zadáno např. 10 vět ( 15 už je moc). Nebo se naučit krátký rozhovor z učebnice ( rozuměj, nauč, odpapouškuj doslova - hlavně ať to není moc dlouhé)... V testu mohu maximálně zhodnotit fonetické psaní nebo délku cvičení.
 Aurinko11 


Re: Angličtina - 6. třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 15:31:42)
vypadly mi tečky za 6. třída ~7~
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 15:33:44)
Přesně takhle si představuji správně pojatou Aj.. Učitelce tleskám. Těžkého na tom není vůbec nic a děti v 6. třídě by to měli zvládnout. Ale samozřejmě záleží na tom jak probíhala výuka do této chvíle.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 12:43:01)
Jazyk, mateřský a případně i cizí, se naučí i debilové. Pochopitelně debilní či silně podprůměrný jedinec nemá takovou slovní zásobu či sloh a vyjadřovací schopnosti jako člověk s normální inteligencí nebo nadprůměrný. Nakonec zcela plynule mluví i dosti malé děti, kdy jejich slovní zásoba je ještě značně omezená, nejsou schopni pochopit gramatické pojmy, neznají řadu věcí, co starší znají.

Ale školní výuka není nikdy to, jako když se člověk učí jazyk spontánně, tj. slyší a přirozeně ho používá. Málo nadaný či podprůměrný bude mít problém jak s učením se slovíčkům, tak i jen pochopením gramatických pravidel. Myslím, že v bilinguálním prostředí se dva jazyky naučí každý, ale cizí jazyk školní metodou se prostě ten nenadaný naučí hůř, v určitém případě nepřejde přes nějakou dosti nízkou laťku, tj. jazyk se fakticky nenaučí.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 13:02:05)
Ano, s tím plně souhlasím. I podprůměrný se jazyk naučí, pokud např. vyrůstá v oblasti, kde se denně setkává s dvěma či více jazyky. Školní výuka je jiným stylem, za 3 h týdně se moc nenaučí a nejspíš školním stylem se nenaučí vůbec, tj. naučí se na nějakou elementární úroveň a určitý práh nikdy nepřekročí. Stejně jako tu laťku má i v matematice a při nejlepší vůli se dále nedostane.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 13:43:55)
Tj. jde o dítě v dvojjazyčném prostředí. Je otázka, jestli i běžné dítě víc komunikuje s rodiči a nebo s kamarády ve škole. Navíc ve škole denně slyš 5 hodin v češtině učitele, takže na množství textu, pokud by se mluvený jazyk zaznamenal, určitě slyší víc v té škole plus ti spolužáci, než co komunikuje doma v tom jejich jazyce.

To se shoduje, co jsem myslím psal. Tj. v dvojjazčném prostředí se jazyk naučí každý, i když jde o podprůměrné jedince. Ti mají i v mateřském jazyce taky menší slovní zásobu než zbytek populace. Ale školním stylem výuky se naučit jazyk nemusí vůbec, resp. je tu práh, který nikdy nepřekročí. Pomíjím teď možnost takovému dítěti obstarat kvalitního učitele, rodilého mluvčího, který ho bude denně hodinu učit, bude s ním konverzovat. Tady by se pak asi ten jazyk naučit šlo.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 13:55:25)
Mně spíš jde o to, jaká má být správná výuka jazyka. Vzhledem k možnostem školy, např. skupina, kde je 15 dětí, různé úrovně, děti nemají zas takový zájem se jazyk učit, je pro ně jako každý jiný předmět, tak mi přijde, že ta stará klasická metoda není zas tak zlá. Myslím drcení slovíček, gramatický dril, překladová cvičení, opakované čtení článku lekce atd. Nemyslím, že je nutné hned od první hodiny cvičit konverzaci. Pokud jsme u lekce 1,2 kde z konverzace žák může uměl leda pozdravy dobré ráno, dobré odpoledne, dobrý večer atd., tak toto se stejně spolehlivě naučí memorováním a překladovým drilem, ne hrou, že spolu jako konverzujeme.

Přijde mi, že zabijákem pro jazyk jsou i mnohé učebnice. Pokud je student veden k biflování kvanta slovíček, která navíc jsou málo frekventovaná, málo obvyklých frází, tak to má negativní cenu. Jsem docela zastáncem toho, naučit se základy jazyka velmi dobře, tj. slovíčka hned umět vybavovat, ne lovit z paměti, základní gramatiku mít nadrilovanou, ne skládat věty a složitě nad tím přemýšlet. Zažil jsem plno takových učebnic českých pro angličtinu, některé si dokonce říkaly učebnice anglické konverzace, podobně u němčiny. Takové knížky odložit. Setkal jsem se s tím i nedávno, u španělské učebnice v počátečních lekcích jsou slovíčka, která mi španělsko - anglický slovník vyhodnotí jako málo frekventovaná. Když jsem četl normální španělský text, tak jsem naopak narážel na slovíčka, která měla frekvenci vyšší, jen pár jich bylo málo frekventovaných.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 14:48:35)
S nickem: "...ta stará klasická metoda není zas tak zlá. Myslím drcení slovíček, gramatický dril, překladová cvičení, opakované čtení článku lekce atd. Nemyslím, že je nutné hned od první hodiny cvičit konverzaci."

Jsou lidi, kterým tahle metoda vyhovuje a jazyk se tak naučej. Jsou ale jiný, ze svejch zkušeností bych řek většina, kterejm moc nevyhovuje a naopak by se to pro ně mělo úplně obrátit: "Myslím cvičit konverzaci. Nemyslím, že je nutné hned od první hodiny drcení slovíček, gramatický dril, překladová cvičení, opakované čtení článku lekce atd."
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 17:05:57)
Nestíhám reagovat na vše, takže v této odpovědi reaguju i na to, co psali ostatní. Netvrdím, že nejlepší je ta metoda, co jsem popsal jako "klasickou". Jistě je nejlepší v dané zemi žít a nebo vyrůstat v bilinguálním prostředí. Děti v zš věku se za rok naučí zcela plynule mluvit, když do země přišly s nulovou a nebou malou školní znalostí. O tom vím.

Tady se bavíme spíš o systému, jak děti či dospělá žáky jazyk učit. Metoda, kde je plno konverzace, učební text rodilý mluvčí obstará před hodinou, oxeroxuje a rozdá studentům. Tak konverzaci tento styl taky nenaučí, jelikož tu není soustavně probíraná učebnice, ale je to na papírech, tak se k tomu studenti vrací tak k učivu jednu či dvě hodiny zpět. Ostatní se zapomene. Mně přijde lepší, když tu je nějaký plán na probrání gramatiky, což učebnice mají. A drilové učebnice na angličtinu existují, myslím, že jsou velmi dobré. Na gramatiku třeba English Grammar in Use od R. Murphyho. Pokud lektor "cvičí konverzaci", tak studenti si nemají možnost věci zopakovat. Prostě si myslím, že abych mohl trochu mluvit, tak potřebuju znát nějakou slovní zásobu a základní gramatiku. Slovíčka jsou spojena s textem učebnice, gramatika vysvětlená, též je aplikována v textu lekce. Tady má student možnost si věci vícekrát opakovat, než co jednou uslyší, jak lektor říká. Bavíme se tady o systému, kdy někdo má třeba dvě lekce týdně po hodině, hodině a půl. Jazyk se jde naučit asi i z té konverzace, ale pak by tu musel být jeden lektor a jednoho či dva žáky a konverzovat víc hodin týdně, nejlépe 5x v týdnu. Školní výuka je častěji bez rodilých mluvčích, takže je otázka, jestli se učit hlavně od učitele, kde budou chyby a nebo spíš z té knížky, kterou psali Britové, v horším případě Brit aspoň provedl korektury.

Lidi, co emigrovali, tak se mnohdy učili tak, že třeba si obstarali německý text, nějakou knížku. To louskali se slovníkem, slovíčka se učili buď memorováním, nebo opakovaným čtením, nejlépe kombinací obojího. Pokud by z nuly zkoušel jen konverzovat s rodilými mluvčími, nefungovali by to. Takto se učil třeba jeden hostinský, co utekl do Západního Berlína, ale podobných případů jsem slyšel víc.

Já si myslím, že nejlepší je naučit se nějakou základní knížku, tak 1500 slov základní slovní zásoby, základní gramatiku, nejběžnější fráze. Dnes má každá knížka snad nahrávky, takže text, který jsem si přeložil a dobře mu rozumím, si pak můžu třeba 20x poslechnout, nemyslím tentýž den. Se základní slovní zásobou lze číst běžný neučebnicový text, který si člověk překládá, čímž si rozšíří slovní zásobu. Není problém sehnat i nahrávky, třeba jazyk zpravodajství. Prakticky denně poslouchám angličtinu na BBC, tak půl hodinu poslouchám němčinu ze zpráv v MP3 formátu. V angličtině čtu, občas nějakou knížku, případně zpravodajství atd. V té němčině čtu taky, i když zatím pomaleji. Když bych měl jet do země, kde budu muset mluvit anglicky či německy, asi bych si zopakoval konverzaci pro určité situace jako objednávání v restauraci, jak se zeptat na cestu atd. Na tohle se moc nenarazí, i když člověk s tím jazykem přijde do styku hodně.

Zopakuji svůj názor, že problém školní výuky není v tom, že by se žáci moc učili slovíčka a moc gramatiky. Obojího se učí málo, dle mého názoru 100-200 slovíček za rok je málo, to dá za 7 let výuky méně než 1500 slov - která si žák pamatuje jen zčásti. S tím se moc konverzace neudělá. Gramatikou myslím třeba umět dát dohromady přítomný, předpřítomný, minulý čas, umět to použít bez přemýšlení. Do gramatiky se zahrnují i číslovky, někdo by to bral jako slovíčka. Tak jako tak to chce se naučit. Tak jako se v počtech člověk zpaměti učí násobilku a ne že by si to odvozoval. Dnes je spíš problém, že ani tu násobilku a nebo sčínání z hlavy dost dětí vůbec neumí. Spíš bych se bál toho, aby učitelka, co zas tolik anglicky neumí, naučila žáka, mé dítě, svoji angličtinu. Radši ten jazyk z knížky vč. poslechů.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 17:45:52)
S nickem,
ale právě proto, že je dnes angličtina všudypřítomná, je výuka ve škole jen jeden kousek do skládačky. ~;) Vždyť děti (zvlášť šesťáci) hrají počítačové hry, sledují různá videa na internetu, poslouchají v angličtině písničky... ony ten jazyk aktivně používají i mimo školu.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 18:11:53)
Ano, cílem není mít nabiflovaná slovíčka, umět případně odvyprávět články z učebnice, a umět jen drilové věty z cvičení na gramatiku. V podstatě si myslím, že stačí relativně málo, tj. základní gramatika plus nějakých 1500 nejběžnějších slov a je lépe pak pracovat se skutečným jazykem.

Školní výuka - sem bych konverzaci moc neprosazoval, pominu-li rodilé mluvčí. Naopak bych učiva přidal, aby tu výše uvedenou slovní zásobu znali žáci trošku dřív než po skončení devítky. Problém není, že se té gramatiky a slovíček žáci naučí moc. Problém je, že se toho naučí moc málo. Nejsem strikntě proti konverzaci, učitel by měl užívat jazyk při zadávání pokynů. Ale neměl bych tu přehnaná očekávání. A je ideální, pokud se žák začne o jazyk zajímat sám, tedy poslouchá v něm třeba písničky, kde si vyhledá i text a přeloží, co se tam zpívá. Kde jazyk užívá třeba při práci s počítačem atd. U 14 leté neteře ale pozoruji, že znalosti jsou v podstatě na začátečnické úrovni, jak bych to já ohodnotil. Zkouší si číst nějakou knížku, ale ta je pro ni příliš těžká, protože nezná jak slovíčka, tak gramatické časy. Kdyby měla kvalitní klasickou výuku, tak by dle mého názoru v tomto věku už měla být schopna si číst sama. Sice se slovníkem, ale ne stylem, že jednu stránku udělá za měsíc.

Já jsem se kdysi před lety, za totality, učil angličtinu sám. Ze sš jsem uměl max. 1500 slovíček plus základní gramatiku, při setkání s rodilými mluvčími jsem uměl velice málo. Něco jsem se dorozuměl, ale byla to bída. Na vš jsem přitom ve skupině uměl asi nejlíp, i když šlo o matfyz a ne nějaký humanitní obor. Když jsem se pak učil sám, gramatický dril, knížky pro jazykovou školu 2-4, četl jsem si materiály, co šlo sehnat, tak po pádu režimu jsem v r. 1990 se v USA velmi slušně domluvil. Docela rychle jsem se dostal do stavu, že jsem mluvil plynule, i když jsem nějaké cvičení na konverzaci předtím neměl. Ale bylo to o tom, že jsem měl podstatně větší slovní zásobu a gramatiku jsem měl nadrilovanou. Dnes bych se učil jiným stylem, to ano. Daleko víc používat od začátku poslehy od rodilých mluvčích, což ovšem současné učebnice poskytují, pak daleko dřív kontakt se skutečným jazykem, nevázat se jen na učebnici. Naučit se ale ta slovíčka a gramatiku mi ale přijde i tak potřebné, v době, kdy je pře internet dostupný jakýkoli jazykový materiál, vč. třeba dvojjazyčných textů atd.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 18:28:57)
S nickem, ty popisuješ přesně ten postup, který má za sebou naše generace: našprtali jsme se slovní zásobu a gramatiku z učebnic, konverzovat nás nikdo neučil, ale v kontaktu s anglicky mluvícím prostředím jsme si pak ty našprtané znalosti propojili s živým jazykem a naučili se rozumět a mluvit.
Netvrdím, že ten postup nevedl nakonec k cíli, ale považuji ho za krkolomný. A pro méně nadané studenty za příliš náročný.
Moje dvanáctileté dítě (tedy úroveň 6.třídy, o níž je diskuze) se domluví v anglicky mluvícím prostředí a čte jednodušší anglické texty, ačkoliv ještě nezná všechny slovesné časy a další gramatické záludnosti a má omezenou slovní zásobu. Ale umí jazyk aktivně používat a rozumí rodilým mluvčím, což považuji za to hlavní, k čemu by výuka měla vést.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 19:17:48)
Asi budeš mladší než já, jestli Ti není kolem 55, ale máš pravdu. Naučit se z učebnic, konverzovat fakticky nikdo neučil, v anglicky mluvícím prostředí se pak člověk učil mluvit sám. Nevím jestli je to krkolomný způsob, případně jaký lepší.

Lepší by bylo, kdyby děti měly dobrého českého učitele, co by je učil slovní zásobu, překládat, gramatiku. A současně s ním konverzaci s rodilým mluvčím, který by uměl přizpůsobit jazyk tomu, co probrali, tj. omezené slovní zásobě i gramatice.

Neteře se v cizím prostředí načily jazyk za rok, bez předchozí znalosti, věk kolem 10 let, některé méně, některé více, přesně už nevím. To je jistě ideál. Nebo skoro ideál. Já bych holky na příchod do cizí země připravil, tedy aby se naučily nějaké minimální základy z gramatiky a pár set slovíček a nejčastějšíh obratů. Asi by začátek v cizí zemi byl snažší a výsledek po roce trošku lepší. Už je to víc let, nejstarší je přes 30 ...

Pokud jde o Tvé dítě, tak jde asi o to, jak se ten jazyk učilo. Z běžné školy asi takhle neumí, musela tu být i jiná výuka. U těch jazyků, přijde mi, že děti ze škol neumí nic. Neumí matematiku, neumí český pravopis a sloh je ubohý, neznají dějiny, nerozumí fyzice atd. Jak mají pak umět angličtinu. Když na rozdíl od jiných předmětů tady nejde o to něco se naučit a za 14 dní to zapomenout, ale jde o to pamatovat si to stále. Klasický způsob učení jazyků není možná nejfektivnější. I když je-li doplňovaný poslechy, tak to nevidím vůbec tragicky. Potíž je, že děti neumí ani to, co by ten klasický styl naučit mohl. Být jenom v cizojazyčném prostředí nestačí. Dokazují to tisíce Američanů, co po 15 i více letech žití v Praze stále neumí česky, rozumí jen pár vět a nemluví vůbec, případně umí říci pár vět, mezi nimi neumím česky, mluvte anglicky ap. Jedna polyglotní Norka poslala do Španělska na víc měsíců svoji 11letou dceru s nulovou znalostí, věřila, že holka se tam naučí za rok či půl roku, to už nevím, mluvit španělsky. Holka se tam domluvila anglicky, španělsky se nenaučila téměř nic, přestože tam chodila i do španělské školy. Přijde mi, že i v tom prostředí to chce i tam aspoň v nějaké míře memorovat slovíčka a trošku se učit něco z gramatiky. Nakonec od toho tam jsou jazykové kurzy pro cizince. Konverzaci jako takovou či poslech, to lze mít s kterýmkoli mluvčím. Kurzy ale obykle tu gramatiku učí, slovní zásobu se snaží rozšiřovat tématicky. Řekl bych, že ta výuka v kurzech tam se zas tolik neliší od českých kurzů u nás. Zažil jsem takto kurz od jednoho Kanaďana, bylo to už po mém návratu z USA. Intenzivní, tří hodiny, několikrát týdně, tehdy jsem to měl placené od podniku. Dělal s námi gramatiku drilovacím způsobem, přečetli jsme občas i nějaký text, pochopitelně i snáma konverzoval, česky neuměl. Problém té klasické výuky byl spíš v tom, že tu chyběl kontakt s živým jazykem, bývalo to bez nahrávek od rodilých mluvčích. Ale nemyslím, že by byla špatná. Jen nesmí zůstat jen u ní.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 19:33:09)
S nickem,
myslim, ze mluvis o sve vlatni zkusenosti, jak ses ucit jazyky. Sam pises, ze jsi nerozumel a neumel jazyk pouzivat, pres to, ze jsi se ucil slovicka a gramatiku.
Mam pocit, ze mluvime o ruznych vecech. Aby se clovek naucil nejaky jazyk a mohl ho pouzivat v praxi a bez problemu, na to mu slovicka a gramatika ani nahodou nestaci. To by se dalo porovnat k obrazku, ktery clovek vidi a vidi, co predstavuje, a temuz obrazku, ktery je rozstrihan na male kousky a musis si ho dat dohromady, nez vidis, co predstavuje. Nekoho to prestane bavit, nez to posklada na pulku, takze co s tim obrazkem.

Jestli reagujes na to, co jsem tu psala o vyuce druheho jazyka (ne ciziho jazyka), samozrejme, ze to funguje jinak, ale metoda se da bajecne aplikovat. Vetsina emigrantu se vubec neucila rec louskanim slovniku a biflovanim slovicek. To totiz neni k nicemu. A prisli na to hodne rychle. V jazyce se musi myslet, na nejake prekladani veticek neni v normalnim hovoru cas. To mysleni se musi trenovat. Ne si sumirovat nejakou vetu cesky, pak si vzpominat na slovicka, ktera by se dosadila a jeste k tomu premejslet nad gramatikou, aby clovek konecne rekl to, co vlastne chtel. To MYSLENI v jazyku se musi trenovat od zacatku, jinak jazyk nefunguje, dokud k tomuhle bodu nedojdes, slovicka ti nejsou nic platna a gramatika jak by smet.

Texty se ve skole prekladaji, protoze takhle jsou upraveny ucebnice. Gramatika se uci, protoze takhle se ucebnice pisou. Treba ucebnice anglictiny pro zacatecniky u nas se hodne lisi od ucebnic anglictiny, pouzivanych v CR nebo Rakousku, a to proto, ze se vzdycky zacina tim, co je podobne te reci, ze ktere se vychazi. Slovosled ve vetach, castecne gramatika. Nebudu to rozbirat.

Ucila jsem jazyky jako cizi jazyk i druhy jazyk. Vyuka ciziho jazyka u nas je kombinovana s poslechem CD a diskuzi, filmy v jazyce bez titulku (jsou i v TV), ctenim knizek a psnim textu. Ucitel ve vyssich rocnicich mluvi jazykem behem hodiny - a i kdyz neni rodily mluvci, porad je to lepsi, nez mluvit rodnym jazykem - zaci jsou nuceni se namahat porozumet a odpovidat, ne prekladat si veticky, nez neco vypoti.
Vyuka jazyka jako druheho jazyka se lisi tim, ze jazykem vyucujici mluvi hned od prvniho setkani. Cili nejake prekladani textu neni vubec mozne, zak je nucen text chapat jako celek. Ucebnice nemaji prelozena slovicka, slovniky ve vsech recich ani neexistuji. Zak se musi proste namahat prijit na vyznam slova sam. Kdyz jsem se mistni jazyk ucila ja, cesko-x slovniky neexistovaly, nejaka mluvnice ani nahodou. Porozumet gramatickym pravidlum jsme se museli snazit vydedukovat sami, vysvetleni pouze v teto reci. Zpusob vyuky mne nadchl - umela jsem i jine reci, ktere jsem se ucila jako cizi jazyk, ale tenhle zpusob byl fantasticky - clovek je proste hned od zacatku NUCEN myslet a reagovat, i kdyz toho nic moc neumi. A brzy je schopen se nejakym zpusobem jednoduse domluvit, coz s temi slovicky a gramatikou leta nezvladne.
Moji zaci ctli knizky taky hned od zacatku. Ne se slovnikem v ruce, neprekladali si stranku po strance, ale snazili se pochopit. Samozrejme ne tluste obsahle bichle, ale vhodne ne moc obsazne knizky pro mladez. Pak o Tech knizkach psali recenze, s knizkou v ruce, s pomoci nebo opisovanim toho do miry, jak potrebovali, postupem vic a vic vlastnich slov. Kazdy mi o te knizce musel i referovat a knizku diskutovat - ze zacatku s pomoci sveho textu, potom uz "z hlavy" = opakovani a pouzivani gramaticky spravnych vet.

Tohle delali zaci jak anglictiny jako ciziho jazyka (3 lekce tydne), tak zaci hodin druheho jazyka (od 4 hod vyse).
 mrakova 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 19:47:11)
Milé dámy, dovolím se zapojit do vaší diskuze. Sama ovládám několik jazyků, jsem starší generace, vše jsem se naučila sama z učebic. Příležitostí k trénování s cizinci nebyly, internet a zahraniční časopisy, hudba apod. také ne či v omezené míře. U nás na Jižní Moravě jsme tedy měli možnost rakouské televize, programy ORF.
Je pravda, že pouhým studiem slovíček a gramatiky se člověk jazyk nenaučí. To máte pravdu. Ale na druhou stranu zase není možné učit se jazyk bez slovíček a bez gramatiky. Vy řeknete, učit se slovíčka je zbytečné. A jak tedy ten člověk bude mluvit, když se nenaučí žádná slovíčka? Jak si to představujete? Musí se učit obojí, jak slovíčka a gramatiku, tak konverzovat. Já si myslím, že v české škole je problém ten, že obojí se už nestíhá. Ideálem by bylo, kdyby se děti naopak naučily doma slovíčka a gramatiku a ve škole by se to procvičovalo formou konverzace. Je ale otázka, zda by se to všechny děti doma takto naučily...
Ty malé děti můžete asi učit bez gramatiky, jak říkáte. Můžete je učit zpaměti celé věty s tím, že si to snad nějak zautomatizují a budou potom v různých obměnách používat. Ale stejně je nutné gramatiku vysvětlit, nemusí jít přece o nějaké biflování a dělání nekonečných cvičení. Ale bez slovíček a bez gramatiky se prostě nikdo jazyk nenaučí.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 20:35:20)
Vidím to podobně. Myslím, že člověk musí umět někou základní slovní zásobu a aspoň základní gramatiku, aby byl schopen dávat vlastní věty. Nakonec gramatickým drilem a nebo překladovým cvičením student produkuje věty v daném jazyce. Tímto člověk nezíská bezvadné plynulé ovládání cizího jazyka, cokonce i když to doplní četbou originálních textů a poslechem.

Naučit se jazyk z poslechu a pokusů o komunikaci v jazyce, to funguje asi v prostředí, kdy dítě v dané cizí zemi žije. Slovíčka odhadne z kontextu situace. Myslím, že dospělý se tak ale nemusí naučit vůbec, navzdory letům v cizí zemi, což dokazují kvanta cizinců u nás, kteří česky nemluví.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 21:52:46)
S nickem: "Nakonec gramatickým drilem a nebo překladovým cvičením student produkuje věty v daném jazyce. Tímto člověk nezíská bezvadné plynulé ovládání cizího jazyka, cokonce i když to doplní četbou originálních textů a poslechem."

No, a tohle je prave duvodem toho, proc tak malo lidi se vubec nejaky jazyk nauci tak, aby ho ...no, jak bych to rekla: UMEL.

Ovladat nejaky jazyk znamena bez problemu v tom jazyce myslet. Kdyz uz pominu gramaticky dril a prekladova cviceni, ktera jsou tak daleko od toho, co se da nazyvat "umet jazyk".
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 21:34:10)
Mrakova,

" Ale na druhou stranu zase není možné učit se jazyk bez slovíček a bez gramatiky. Vy řeknete, učit se slovíčka je zbytečné. A jak tedy ten člověk bude mluvit, když se nenaučí žádná slovíčka? Jak si to představujete? Musí se učit obojí, jak slovíčka a gramatiku, tak konverzovat."

Jak si to predstavuju? Tak, jak jsem to ca 40 let delala v praxi a jak jsem to v mych dlouhatanskych prispevcich podrobne popisovala.

Tady se nerika, ze ucit se slovicka a gramatiku je zbytecne. Tady se rika, ze biflovat slovicka a gramatiku jazyk nedela. "Slovicka" a "gramatiku" je nutne ucit v kontextu. Vsimni si uvozovek - Slovicka a gramatiku totiz obsahuje vse - nachazeji se v textech, ktere ctes, ktere pises, v myslenkach..., jenze tam nejsou jako slovicka (s prekladem), ale jako soucast celku. Ten celek = jazyk. Matersky i cizi. Jazykem je nutne myslet, ne si v hlave prekladat slovicka a prilozit k nim nejake to gramaticke pravidlo, aby z nas vypadla nejaka veta (ktere krome nas samotnych nikdo nerozumi, nebot tam, kde nejaky takovy preklad eventuelne muze fungovat, jsou jednoduche vety zacatecniku ve skole, jinak se vyjadrujeme v normalni mluve (zkus se zamyslet, jak mluvis cesky - urcite nemluvis jako ucebnice anglictiny.)

Jazyk, muj "druhy" jazyk jsem se naucila bez biflovani slovicek a gramatiky, a ten ovladam na urovni cestiny (kterou jsem se jako dite predskolni rovnez naucila bez biflovani slovicek a gramatiky, tu mi k tomu dala skola, a nemuzu zrovna rict, ze si z te ceske gramatiky pamatuju vsechny vzory casovani a sklonovani (=povazuju za uplne zbytecne), neumim vyplivnout vybrana slova (ackoli pisu cesky bez chyb co se tyce i/y), je mi skutecne jedno, co jsou dokonava a nedokonava slovesa, ackoli je bez problemu pouzivam, atd atd. Vsecko jsem to umela vzdycky na pisemky a ihned po mature s radosti zapomnela.
A to jsem se naucila nekolik jazyku, ctyrmi z nich se i zivila.
Takova jsem ja, matinko.
 Lída+4 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 21:54:30)
Emo ~R^ Tos mi připomněla naši ruštinářku na VŠ. Ta byla zřejmě neochvějně přesvědčená, že k tomu, aby člověk dokázal používat cizí jazyk v praxi, musí umět gramatický pravidla (tedy odříkat, jak se kterej tvar vytváří). Ptala jsem se jí, jestli to musím umět odrecitovat, i když umím příslušný tvary bezchybně vytvořit (v tomhle případě šlo konkrétně o přechodníky, který se v odborným stylu v ruštině používají skutečně hojně). Ta dáma mi tvrdila, že to dokážu jen díky tomu, že to jsou slovesa, který znám, ale u neznámýho slovesa bych to umět nemusela. Jo, po deseti letech ruštiny potkám sloveso, který není podobný žádnýmu už známýmu. ~t~
U zkoušky na to samozřejmě došlo, inu použila jsem víceméně podvod: požadovaný pravidlo jsem si na místě odvodila a dáma byla spokojená. Dodneška lituju, že jsem jí to tehdy na férovku neřekla (samozřejmě poté, co mi do indexu zapsala zaslouženou jedničku).
 mrakova 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 22:08:15)
Tak samozřejmě, že se slovíčka a gramatika má učit v kontextu ve větách. Snad to na školách nefunguje tak, že se děti učí pouze seznam náhodně vybraných slovíček, ne? Představuji si to tak, že se začne třeba větami How are you? Where do you live? a nebudu přitom dětem říkat, že you znamená ty a how jak apod., ale naučím je celou větu. Takto to samozřejmě jde dobře hlavně ze začátku, ale později je asi vhodné říci, jak se tvoří věta a co která slova v ní znamenají, ale to už asi ty děti pochopí, když budou umět podobné věty, tak si všimnou, že v každé větě se vyskytuje you a že to bude asi něco, co mají ty věty společného apod.
Těžko se ale učit takto zpaměti dlouhé věty či souvětí, to potom také už postrádá smysl, ne?
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 22:17:48)
Ale o uceni zpameti nejakych vet jsem nepsala?

Psala jsem o nutnosti jazykem myslet. V konverzaci (=povidani si s nekym) odposlouchas ruzne formulace, pri cteni vnimas ruzne formulace, atd. Samozrejme ze zacatku je zapotrebi konkretni veci (neco, co si domyslis, protoze to VIDIS), a postupem casu abstraktni - coz potrebuje dalsi vysvetleni). K tomu povidani se pouziva to, co uz umis, navazuje to a rozvinuje to. Muzes pracovat tematicky - mluvit, cist, psat, tudiz opakujes a hledas dalsi vyrazy. Je to fakt fantasticky styl.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 23:35:26)
Ano, i české učebnice mají slovíčka i gramatiku spojenou s textem, tj. článkem či dialogem lekce. Strukturou se ty lekce českých knížek zas tak neliší od britských učebnic. O tom jde dlouze diskutovat, jestli má smysl se učit třeba celé věty či články a nebo jednotlivá slova. Pamatuji za sš, jak se spolužáci učili odříkat článek z ruštiny, aniž by si vyhledali slovíčka. Takže uměli odrecitovat něco o spisovateli a nebo z úryvku nějakého díla. Bohužel nevěděli, cože to vůbec říkají. Já si velmi snadno pamatuji cizí slova ale poměrně těžko se nabifluju nějaký delší článek. I když z angličtiny jsme mu při zkoušení odříkali text článku a kantor byl spokojen. Jenže jsme to četli při hodině asi pětkrát, takže to pak člověk uměl. Ti méně zdatní uměli jen odpovídat na otázky, které kladl. Dle mého názoru je třeba se nabiflovat určité fráze. Třeba pozdravy, přeptat se jak se vede. Umět i, co se odpovídá. Protože nejde o smysl, ale spíš vědět, že se to tak říká a žádný smysl to nemá. Asi jako české Dobrý den je jen zdvořilostní pozdrav a neznamená to, že tím fakticky druhému člověku ten dobrý den přeju. Pouze říkám naučené, nic víc. Umět i idiomy, myslím frekventované. Nemá smysl se memorovat idiomy, které se užívají málo. JInak než se učit celé texty, tak mně je bližší se naučit pravidlo. Pravidlo nacvičit drilem. Memorovat jen idiom. Ono dost věcí se člověk zapamatuje i sám, ale nemít tu ten tlak, že se ten článek musím naučit, abych byl schopen odříkat. Myslím, že gramatiku jde učit i menší děti, ale ne užíváním abstraktních pojmů jako spíš analogií.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 20:29:49)
Emo, nezareaguji asi na vše, jelikož příspěvek máš dosti dlouhý. Já psal o své dvojí zkušenosti. Za prvé, jazyk jsem uměl ze sš, případná výuka na vš (matfyz) se týkala spíš odborného jazyka, ne mluvení. Po sš, kdy jsem měl z angličtiny vždy jedničku a ze skupiny jsem byl nejlepší, tak jsem měl minimální komunikativní schopnost. Ale též jsem psal, že potom, co jsem se učil v podstatě sám, okrajově pak nějaký kurz v práci, ale z toho jsem fakt neuměl. Tak po příjezdu do USA jsem byl schopen slušně konverzovat. Ze začátku jsem se rozmluvil, pak jsem sledoval i televizi atd. Rozdíl nebyl ve stylu učení se, ale v tom, že jsem měl podstatně větší slovní zásobu, místo nějakých 1500 slovíček, co byla v učebnicích, jsem jich mohl umět 5-7 tisíc. Gramatiku jsem driloval sám daleko víc než v té škole. Takže šlo spíš o lepší ovládnutí daleko většího množství látky. Dále, byly tu tehdy nové učebnice pro jš, které byly na podstatně lepší úrovni. Některé texty tam namluvil Čech, František Frohlich, který má výslovnost velmi dobrou. Pak i rodilý mluvčí Don Sparling, který tu i za totality žil. Texty aslovní zásoba v knížkách víc odpovídaly současnému jazyku než tehdejší učebnice ze sš, ale šlo asi i o kvantum. Taky jsem trochu četl, kde se co dalo sehnat. Nějaké knihy z knihovny, na US velvyslanectví jsem byl na přednášce, poskytli i pak nějaký text, který jsem si doma přeložil, abych tomu rozuměl. Snažil jsem se poslouchat cizí rozhlas, ale šly jen krátké vlny, nikoli VKV, jak dnes na BBC.

U emigrantů jsem nepsal o louskání slovníku, ale o louskání německého textu se slovníkem. To je výrazný rozdíl. K poslednímu odstavci, kombinovat výuku s poslechem či filmy je určitě výborné, podobně s čtením knížek. Jinak neumím si moc představit mít slovíčka a nemít k nim české ekvivalenty. Umím si představit třeba slovíčko v nějakém jazyce pro nějaké zvíře či předmět a jako ekvivalent tam mít obrázek, z kterého jednoznačně poznám, co to je. Myslím, že možek si to ale stejně spojí s ekivalentem v rodné řeči.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 22:01:55)
S nickem:

Je mi uplne jasne, ze se mijime. Predpokladam, ze jsi necetl to, co jsem psala driv, na cemz vubec nezalezi. Kazdy vidi, co videt chce. "louskání německého textu se slovníkem" je podle mne stejne zbytecne jako biflovani slovicek a gramatiky, ale jestli to nekomu neco da, vyborne.
Tragedie ale je, kdyz se to vnucuje tisicum deti, ktere jazyk budou potrebovat uplne jinym zpusobem, nez moje generace. Uz generace mych deti na vysoke potrebovala takove znalosti anglictiny, kterych tim biflovanim absolutne dosahnout nemohla - i ja, kdyz jsem dalkove studovala. Velka cast literatury totiz je v anglictine, skripta se neprekladaji, a kdyby je s takovymi znalostmi ze skoly byly nuceny zvladnout stylem "lopuskat se slovnikem", zrejme by tu skolu dodelaly v duchodu.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 23:22:52)
Četl jsem, i když v rychlosti. Biflování slovíček nemá smysl, pokud to je stylem tzv. učebnice konverzace z doby socialismu. Tam k různým tématům uváděli dlouhé seznamy slovíček a frází, mnohdy nebo snad většinou nešlo o hojně užívané výrazy, ale naopak. Klasické učebnicové učení se slovíček ale cenu má. Jde to dělat i jen kontextu, pak ten článek je třeba s prodlužujícími odstupy přečíst vícekrát, tak pětkrát. Plus to slovíčko mít v dalších lekcích. Z hlediska efektivity a rychlosti je ale lepší přidat i dril na slovíčka. Tj. memorování, naučené pak opakuji v prodlužujících se intervalech. Lze se učit slovíčka před čtením textu, než až potom, to není podstatné. Jsem velmi skeptický k tomu učit se slovíčka, která pak nevidím v textu. I když ze začátku to u části slov jde. Případně text je natolik jednoduchý, že jej spíš složený z různých frází, třeba pozdravů ap. To chce prostě namemorovat. Pokud ale někdo bude číst nějaký cizí text a nenajde si ve slovníku, co neznámá slova znamenají, tak to je na baterky. Z kontextu aspoň začátečník význam slov neodhadne. A pro začátečníka to chce jasně dvojjazyčný slovník, ne jednojazyčný výkladový.

Když čtu třeba anglickou knížku, tak si ji do češtiny nepřekládám. Prostě čtu a sleduji význam v angličtině, rozumím tomu. Pokud nějaké slovo nevím, tak buď poznám z kontextu. A nebo přejdu. Nebo vyhledám, někdy je lepší překladový slovník, jindy zas výkladový. Pokud je gramatika, její vysvětlení a dril, zbytečný, tak proč toto je i v britských učebnicích? Proč Britové píšou cvičebnice na gramatický dril? Protože to je k ničemu? Proč tu existují slovníky, když jejich užívání je k ničemu? Protože Češi jsou blbci? Cizojazyčné slovníky mají i Němci i Angličané pro jejich cizí jazyky. Asi smysl mají a jsou k tomu, aby si v nich Němec či Angličan našel ve svém jazyce, co znamená dané slovo v jazyce, který učí a nebo s kterým pracuje, třeba něco čte. A právě Britové jsou slovníková velmoc, i když myslím hlavně výkladové slovníky. Pro lidi s hodně pokročilou znalostí bývá vhodnější nejdřív slovo vyhledat v tomto slovníku, až potom případně v dvojjazyčném.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 8:48:05)
Stejně dobře je ale možný se ptát, jestli jsou Američani blbci, když jsou hamburgerová velmoc,

Berte to s nadsázkou ~;((

Stejně tak existuje třeba spousta učebnic jezdectví, jsou v nich takový jezdecký slovíčka (tzv. pomůcky) a gramatika (teorie), lidi se podle nich snažej a snažej a přesto po letech pořád nic moc neuměj a v duchu pořád myslej na to, kam a jak maj přiložit nohu, aby to bylo správně a nejsou si jistý, jak kůň zareaguje, bojej se jet z libovolnýho bodu A do bodu B, koukaj koni pořád pod nohy a jsou celý ztuhlý.

A malý dítě, co nikdy učebnici nevidělo, jezdí bez přemejšlení. Vidí bod B a rozjede se k němu, jede si prostě, jako kdyby mělo od pasu dolů čtyři nohy. To mi připadá jako taková vizuální ilustrace podobný situace.

Nezatracuju učebnice, cvičebnice a slovníky. Ale poptávkou po nich se dá argumentovat jen do určitý míry. Po učebnicích je poptávka, protože nabízej srozumitelnou cestu a vidinu, že po absolvování X lekcí se budu umět domluvit. Nabízej vidinu jistoty, nabízej žebřík. A autoři učebnic se týhle poptávce tu lépe, tu hůře přizpůsobujou. Stejně tak se vydává spousta receptů na šťastnej život, na podnikatelskej úspěch, na šťastný manželství... Opět berte s nadsázkou, prosím, ale celý to nadsázka není.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 11:40:08)
FiliP:
Nezatracuju učebnice, cvičebnice a slovníky. Ale poptávkou po nich se dá argumentovat jen do určitý míry. Po učebnicích je poptávka, protože nabízej srozumitelnou cestu a vidinu, že po absolvování X lekcí se budu umět domluvit. Nabízej vidinu jistoty, nabízej žebřík. A autoři učebnic se týhle poptávce tu lépe, tu hůře přizpůsobujou.

E:
Souhlas. A jelikoz skolsky system porad pokracuje zpusobem, ze nejlip vi, co je nutne naucit zaky pro potreby spolecnosti, nic se na tom nemeni. Drilovat stejnym zpusobem, jak pred staletimi (rozdil jen ten, ze tehda se ucili zpameti casti bible a byli z toho krute zkouseni), ze si ucitele netroufnou neco menit, a by nemeli problemy, ze ucitele maji plno jine prace s resenim ruznych problemu a museli by se zblaznit, ze vetsina ucitelu to ma jako profesi, spatne placenou, cili co by se nejak extra namahali, kdyz delaji, co maji, ucebnice je perfektnim resenim. Biflovani, dril, memorovani a podobne je reseni, ktere odpovida poptavce jak skolstvi, tak rodicu, jakmile ucitel nejak vyboci z neceho, na co jsme vsichni zvykli, musi se zodpovidat tomu ci onomu.

Nijak to neodsuzuju. Clovek dela, co muze. Jenom mne to mrzi. Ze ziskavani znalosti ma dite mit radost, ne byt neustale znamkovano, posuzovano, porovnavano, nuceno. Jenze hodne casto to je cokoli jineho prilis slozite a narocne.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 17:25:56)
Muzu, ale jsou v mistnim celkem ne beznem jazyce (a samozrejme pod mym jmenem), takze ti to nic moc neda.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 17:28:06)
nebude to odstraneno jako reklama?
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:17:11)
Protoze jsem s tim posedla...
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:02:35)
Aha, a v jakým teda jsou? V nizozemštině, švédštině...?
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:16:36)
ve svedstine
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:22:53)
http://www.adlibris.com/se/sok?q=jitka+jensen

ucebnice jedne z mych dcer
http://www.adlibris.com/se/sok?q=sandra+jensen

ucebnice druhe z mych dcer (pro deti s autistickym syndrome +ADHD)

http://www.adlibris.com/se/sok?q=anton+och+super+a
tyhle jsou ve svedstine, angkictine, nemcine a francouzstine, ale na Amazon

 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:27:46)
Díky, Emo, díky!
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:29:18)
A zírám teda, jak jsou drahý.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:45:42)
To vis, znalosti nejsou zadarmo.... Ale zert stranou. Tisknou se v malem nakladu (normalne 1000 ks), coz knizku prodrazi. Musi se s tim uzivit rada lidi v nakladatelstvi. Spisovatel dostane za prodanou knizku ca 17 kr od nakladatelstvi. Dcera, ktera pise pro autisty, ma sve vlastni, nijak prosperujici, naklady jsou prilis vysoke. A jelikoz jsou drahe, malo se prodavaji....

Ovsem musis to pocitat v pomeru k platum, ne nasobit kurzem koruny.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:55:48)
Ne, že by mě ta cena v principu překvapila, věděl jsem, že ve Švédsku jsou knihy obecně drahý a spousta lidí prej taky knihy posílá po přečtení do antikvaritátů, kde je další zase kupujou... Obecně taky vím, že je to odvislý od platů. Akorát je to poprvé, co jsem se setkal s konkrétní cenou švédský knihy, a vidím najednou, že jsou fakt drahý, myslím, i na švédskej plat to není levnej špás. Doteď jsem se setkával příležitostně jen s nízkejma cenama, to víš, s cenama, u kterejch si návštěvníci pochvalovali, jak je jsou nízký, tolik na vysvětlenou.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 20:04:48)
Dala jsem sem link na e-prodej. Primo od nakladatelstvi jsou podstatne levnejsi - viz ten dalsi prispevek s ukazkami.

Zalezi na tom, co to je za knihy. Nove vydane jsou drahe, ale posleze je mozne kupovat v unorovem vyprodeji za polovinu i mene, coz jsme s detmi kazdy rok delali. Samozrejme ne stejny vyber. Po urcite dobe se vetsina vydava v pocket za daleko nizsi ceny, ale do toho ucebnice nespadaji.

Lidi, kteri si knizky kupuji, je vetsinou dal neprodavaji, bud je maji doma v knihovne, nebo je fakticky vyhazuji - antikvariaty je nechteji. Mne to rve srdce, knizkami mam jaksi izolovano... Jinak mnozi ctenari si knizky pujcuji v knihovnach.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:59:23)
Tady jsou ukazky z textu

http://issuu.com/smakprov/docs/2f45c20abdf83c27c03b48bb9c95ce6eb2ac6a56/1#signin

https://www.studentlitteratur.se/html/boksmakprov/idflode/smakprov.html#9789144058245
 Aurinko11 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 19:31:51)
To je opravdu škoda. V tomto jazyce to opravdu nezvládnu. :( ale bylo by to zajímavé a inspirující.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 20:06:04)
Behem tydne bych sem dala nejake stranky na procvicovani anglictiny na Internetu, ale spis tak koncem tydne, nez to najdu.
 Ema 
  • 

webove stranky - anglictina 

(10.5.2015 22:32:34)



​http://www.learningpage.com/free_pages/gallery.html



​http://www.kizclub.com/nursery.htm



http://www.learningpage.com/



http://www.kizclub.com/



http://www.coloring-kids.com/



http://www.learningpage.com/free_pages/galleries/tommy_book1/book1_pg02.html



http://www.dltk-teach.com/



http://www.childcareland.com/



http://www.learningpage.com/free_pages/galleries/basics.html#cal/mon



http://www.123coloring.com/



http://www.bbc.co.uk/learningenglish/



http://esl.about.com/



https://www.englishclub.com/



http://www.english-online.cz/



http://www.helpforenglish.cz/



http://www.english-at-home.com/



http://www.merriam-webster.com/



http://www.jazyky-online.info/anglictina/deti.php



http://www.uppsatser.se/uppsats/2935d38b49/



http://www.usingenglish.com/

 Ropucha + 2 


Re: webove stranky - anglictina 

(11.5.2015 15:47:02)
Emo, to je úctyhodný seznam. Některé stránky znám, ale mnohé ne. Užitečné ~R^
 Ema 
  • 

Re: webove stranky - anglictina 

(22.5.2015 20:44:50)
NOT MY WORDS BUT ENJOY ANYWAY
"Why English Is So Difficult
We""ll begin with a box, and the plural is boxes;
but the plural of ox became oxen not oxes.
One fowl is a goose, but two are called geese,
yet the plural of moose should never be meese.
You may find a lone mouse or a nest full of mice;
yet the plural of house is houses, not hice.
If the plural of man is always called men,
why shouldn""t the plural of pan be called pen?
If I spoke of my foot and show you my feet,
and I give you a boot, would a pair be called beet?
If one is a tooth and a whole set are teeth,
why shouldn""t the plural of booth be called beeth?
Then one may be that, and three would be those,
yet hat in the plural would never be hose,
and the plural of cat is cats, not cose.
We speak of a brother and also of brethren,
but though we say mother we never say methren.
Then the masculine pronouns are he, his and him,
but imagine the feminine, she, shis and shim.
Anonymous
Some reasons to be grateful if you grew up speaking English;
1) The bandage was wound around the wound.
2) The farm was used to produce produce.
3) The dump was so full that it had to refuse more refuse.
4) We must polish the Polish furniture.
5) He could lead if he would get the lead out.
6) The soldier decided to desert his dessert in the desert.
7) There is no time like the present, he said it was time to present the present.
8) At the Army base, a bass was painted on the head of a bass drum.
9) When shot at, the dove dove into the bushes.
10) I did not object to the object.
11) The insurance was invalid for the invalid.
12) There was a row among the oarsmen about how to row.
13) They were too close to the door to close it.
14) The buck does funny things when the does are present.
15) A seamstress and a sewer fell down into a sewer line.
16) To help with planting, the farmer taught his sow to sow.
17) The wind was too strong to wind the sail.
18) After a number of Novocain injections, my jaw got number.
19) Upon seeing the tear in the painting I shed a tear.
20) I had to subject the subject to a series of tests.
21) How can I intimate this to my most intimate friend?
22) I spent last evening evening out a pile of dirt.
There is no egg in eggplant nor ham in hamburger; neither apple nor pine In pineapple.
English muffins weren""t invented in England .
We take English for granted. But if we explore its paradoxes, we find that quick sand can work slowly, boxing rings are square and a guinea pig is neither from Guinea nor is it a pig.
And why is it that writers write but fingers don""t fing, grocers don""t groce and hammers don""t ham?
Doesn""t it seem crazy that you can make amends but not one amend?
If you have a bunch of odds and ends and get rid of all but one of them, what do you call it?
If teachers taught, why didn""t preachers praught?
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat?
In what language do people recite at a play and play at a recital?
Ship by truck and send cargo by ship?
Have noses that run and feet that smell?
How can a slim chance and a fat chance be the same, while a wise man and a wiseguy are opposites?
You have to marvel at the unique lunacy of a language in which your house can burn up as it burns down, in which you fill in a form by filling it out and in which an alarm goes off by going on.
If Dad is Pop, how come! Mom isn""t Mop? "
 Filip Tesař 


Re: webove stranky - anglictina 

(22.5.2015 21:58:58)
Hahá, malej českej příspěvek na stejný téma:

https://www.youtube.com/watch?v=KocqXndq7cI
 Aurinko11 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ -  

(10.5.2015 18:39:40)
Emo díky, to je úžasné. Děkuji za vyčerpávající a inspirující popis.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 21:47:29)
Buchli,
od gymnazia jsem ucila anglictinu "na cerno" az do meho odchodu. Prakticky jsem se ji naucila sama ctenim ruzkych pohadek a dalsich knizek, ktere prodavali na rohu Vaclavaku v Sovetske knize (zaklady s vyslovnosti na gymnaziu jsem mela). Slovniky tehda pochopitelne neexistovaly. Kdyz jsem konecne dostala misto na Jazykovce na Narodni, abych si udelala statnice, (byla jsem tam prijata pres prijimacky), zjistila jsem, ze jsem jedina, vcetne ucitele, ktera byla schopna konverzovat. Vyplnovani vselijakych cviceni a prekladani mne nebavilo, tak jsem tam prestala chodit.

Po odchodu jsem zila v Australii a pracovala rok v kancelari u Philipse.

Pak jsem se vratila do Evropy a vystudovala. Ucila jsem cestinu ceske deti, anglictinu a rustinu dospele ve vecernich kurzech pro dospele, a posleze na zakladni skole, vsechny predmety, az jsem se dostala k uceni deti asylantu. Coz mne tak desne nadchlo, ze jsem zacala soucasne i kurz anglictiny pro mistni stejne stare deti. Ucila jsem je stejnym zpusobem, jako tyhle cizi deti, a fungovalo to. Pak jsem zacala ucit dospele cizince (=jazyk pro ruzne profese) a pritom dalkove studovala, a po nekolika letech jsem se vratila na nejvyssi stadium zakladni skoly a ucila jazyk deti s povolenim pobytu. Ted mam uz jen par zaku soukrome, kterym s jazykem pomaham.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 23:51:21)
Emo, tebou popisovaný způsob výuky je fascinující (a plně věřím, že vysoce funkční), jen mi vrtá hlavou otázka: jak začne úplný začátečník? Píšeš číst, rozebírat knihy, odvozovat významy ... To si všechno umím představit, ale neumím si představit ten začátek. Leží přede mnou text, kterému nerozumím ani písmeno, a stojí přede mnou člověk, jemuž nerozumím ani slovo. Co dál? Co se bude dít? :-)
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 9:54:13)
Anette,
popisu ti praci s detmi azylantu.
Deti maji od prvniho dne povinnou skolni dochazku, coz kazdy okres resi dle svych (hlavne financnich) moznosti - rodiny se totiz po ruzne dlouhe dobe stehuji jinam, kde bud cekaji na povoleni pobytu/ usadi se z udelenym povolenim.

Zacatkem 90. let zde byla invaze uprchliku (jako i ted znova). Nas okres pridelil byvale sanatorium, urcene k zbourani, a v byvale vile vrchniho lekare skola. Kterou jsem dostala na starost, neb jsem byla jedina k mani pres den (mela jsem vecerni kurzy).
4 hodiny dopoledne deti od 7 do 11 let, 4 hodiny odpoledne ty starsi do 16. Nemuzes s nimi pracovat stejnym zpusobem. Nektere z nich ani nikdy do skoly nechodily, neumely ani cist, ani psat. Coz jsem samozrejme vubec nevedela, protoze tlumocnik drahy, ruzne jazyky, pouzivan pouze pri vyslechu rodicu. Ucila jsem v byvalem obyvaku s nabytkem, ktery se narychlo sehnal z ruznych prebytku, malou tabuli na stene. Material ani penize na nej zadny = zadne ucebnice, protoze deti se posleze stehovaly a ucebnice by si sebou nesmely vzit, ani bychom je nestacili pouzit vic nez par desitek stranek (=zde obdivovane vyplnovani textu by bylo uz vyplno). Stoh papiru a tuzek.
Takze text ani slovicka zadna.
Zacala jsem pochopitelne jmenem, jedno kolo "Ja se jmenuju.., jak se jmenujes ty?"
Kazde dite nakreslilo svuj oblicej, pod to napsalo jmeno. Potom jsem nakreslila postavu sebe a vedle mne muze. Deti pochopily, ze to je "tatinek a maminka", napsali nazvy, trenink na "to jsem ja, to je moje maminka... ja se jmenuju... maminka se jmenuje, tatinek se jmenuje.., no dal bratry a sestry, zajmena pro vsechny, a kdyz sly deti po 4 hodinach domu, umely povidat o sve rodine. A umely ty i dalsi dny, protoze jsme to pak napsali, sem tam opakovali., pribirali k tomu dalsi konkretni veci, na ktere se dalo ukazovat(treba barvy: Ja se jmenuju ... a mam cervene triko. Hned se to napsalo. Kdo ma cervene triko? Ukazovali na druhe, zajmena, sloveso. Kazdy den se psalo datum (=nazev dne, mesice, cislice), trenovalo Dnes, vcera, zitra =vcetne tempusu. Zadny vyklad gramatickych pravidel, rovnou spravne casovane. Deti to psaly kazdy den, po tydnu mely svoji vlastni malou ucebnici, bez slovicek. Denne jsme se ucili nejake detske pisnicky s pohyby, o zviratkach (k tomu obrazky), po mesici deti napsaly pohadku, kde ty pisnicky pouzivaly, mely vystoupeni pro rodice a personal s maskami, ktere samy delaly (slovesa kreslit, strihat, lepit atd, vsechny barvy...) (kde samozrejme nejdriv rekly neco o sobe, predstavily kamarada atd atd, popisovaly, kdo co hraje. Prinesla jsem do skoly krabice od ruznych vyrobku z kramu, ze kterych jsme delaly kulisy - domecek s okny a dvermi, trenovaly dovnitr, ven, otevri, zavri a ruzne tempusy k tomu a plno dalsich veci. Cely ten obyvak byl po par dnech ovesen listy z velkych bloku s obrazky, ktere jsem jim tusi nakreslila (obleceni, ktere vybarvovaly a pritom si povidaly, kdo co ma na sobe, jakou barvu, k tomu ruzne vzory - pruhovany, kostkovany atd, nebo nabytek, vybaveni, ktere se potrebuje doma, jidlo a vsechno konkretni, vymenovali jsme to dle toho, co jsme zrovna probirali - a to, co se probiralo, vyslo uplne logicky z toho, o cem jsme si povidali. Ne neco, co jsem predem naplanovalo. Deti se behem te doby menily, takze to ani nebylo mozne, ty nove se musely taky naucit to, co ty stare uz umely, a ty stare jim nadsene pomahaly a vsvetlovaly (=opakovani), takze to slo rychleji. Abstraktni vyrazy jsme k tomu pribirali, kdyz to videli.

S tou druhou skupinou jsem delala cast podobne, ale k tomu jsem jim nosila ruzne katalogy s oblecenim atd, katalogy z cestovek, a oni vystrihli, co se jim libilo, a napsali k tomu nejake povidani, ptali se, co se jak jmenuje, vysvetlovali jeden druhemu, ptali se na formu slov (sklonovani a casovani). Knizky jsme nikdy zadne nemeli. Treba predlozky jsme trenovali pri mensi rozcvicce: Vsechny holky se postavi za...(zidle, kluky, dvere). Abdul si sedne za treti devce v rade. Atd atd. Ne stereotypne, ale ze musely premyslet, jaky pokyn vlastne dostali a co maji udelat, cele fraze. Rychle, pomalu, atd atd.

Podobne jsem pracovala i s dospelymi. Ucebnice existuji, jenze tady jsem je nemohla pouzivat jednak proto, ze jsem na to nemela resurs, jednak proto, ze to "nestalo za to", a jednak proto, ze muj nazor je, ze ucit se rec je zapotrebi tak, a by kazdy pokud mozno hned chapal, o cem je rec, vychazet z toho, pokracovat od toho, protoze jinak je to uplne zbytecne biflovat, jen proto, aby se ucebnice probrala. A aby tim jazykem kazdy okamzite zacal myslet, namisto prekladani si v hlavince slovo od slova.

Styl memorovani a biflovani mi je zcela cizi.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 10:26:22)
S touhle skolou jsem pracovala 4 roky, pak byl tabor zavren a na miste sanatoria postaveny luxusni domy pro duchodce, protoze je to na pobrezi s nadhernym vyhledem.

Dostala jsem misto v nove vytvorenem centru pro nezamestnane, kde jsem mela smisene jazykove skupiny cizincu na jazyk ruznych profesi (=jelikoz jsem mela z CR vzdelani a praxi z nekolika oboru, vcetne technickeho, ktery mne silene nebavil). Tihle ucastnici meli posleze prejit na technicke kurzy - svarece, soustruzniky, truhlare, ale chodili tam i jini, teri pracaku nekde prebyvali. Prvni kurz byl sok - predpokladala jsem, ze ti lide umeji jazyk natolik, abych se s nimi domluvila, protoze kurz byl na 4 mesice a posleze technicky kurz byl celkem jazykove narocny - meli vetsi cast teorie, na kterou ten jazyk potrebovali na dost vysoke urovni. Takze jsem nakoupila ucebnice.... Ktere se posleze, kdyz jsem koncila, vyhodily nepouzite, protoze ti lide prakticky neumeli ani to, co se deti naucily po par tydnech. Na to jsem prisla, kdyz jsem zirala na tupe obliceje ucastniku, vysvetlujice jim bezpecnostni instrukce z papiru, ktery meli vsichni podepsat pred zacatkem.
Takze jsme zacali stejnou rundou: ja se jmenuju... A jelikoz cast byli analfabeti, kteri do skoly bud nechodili nikdy nebo tak 2 roky, dalsi neumeli cist latinku (cimz se na predchazejicich kurzech nikdo nijak nezabyval), musela jsem najit zpusob, jak to vsecko zkloubit (a to nebyla moje prace, mela jsem je ucit hlavne ten technicky jazyk). Takze jsme to delali podobne, jako s detmi. Texty jsme psali sami, obrazky a slova k tomu, skupinky dostavaly za ukol napsat scenku z ruznych profesi a rozdelit si role, na ruzna temata kratkou prednasku, kde jeden prednasel a mel/a sekretarku, ktera psala na tabuli slova a posluchaci si psali na papirky slova, ktera neznali, jak je umeli, pak se to srovnalo na tabuli, kazdy si musel pripravit otazku na to tema, na kterou prednasejici musel odpovedet nejakym zpusobem (na faktech zas tak nezalezelo). Nebo jsem okopirovala ruzne texty 2x, proti sobe sedely dve skupiny a v kazde skupine mel nekdo stejny text. Dotaz na zaklade textu (cili text predelany na otazku), nekdo musel chapat a odpovedet na zaklade stejneho textu. Tohle hned od zacatku s cim dal delsimi texty.
Na techhle kurzech byl flexibilni zacatek a konec, cili kazde pondeli zacali 2 - 3 lidi a kazdy patek nekdo koncil, cili osazenstvo se menilo a s tim i styl, co se da a co se neda delat v tehle skupine, ale zas nekdo musel vylozit a pomoct, cili se trenoval v pochopeni. Slovniky jsme sice meli, ale nikdo je nepouzival. Slova, ktera neznali, se vykladala rovnou v jazyce, a to delali jak zaci, tak ja. Samozrejme se v kurzu objevili zaci typu "s nickem", kteri si prvni tyden stezovali, ze to neni zadny kurz, protoze nemaji ucebnice a neuci se slovicka a gramatiku - ze se ji ucili prakticky celou dobu si ani nevsimli. Vetsinou je to pak preslo a pracovali stejnym zpusobem, dokonce je to i bavilo.
No, a pak jsme v centru dostali pocitace a v kazdem kurzu bylo par hodin pocitacove techniky. Takze jsem zacala k psani pouzivat pocitace, vydavali jsme tydenik, kde kazdy psal nejaky clanek, bud vlastni nebo vlastnimi slovy neco precteneho, sbirky pohadek, sepsali nekolik mezinarodnich kucharek atd.
Ten kurz mel postupne vyssi a vyssi uroven, lidi se na nej na pracaku hlasili z ruznych okresu i 50 km daleko.

Mne tohle desne bavi, takze jsem zacala hledat ruzna pojednani a kupovat si knihy pro sebe, prihlasila jsem se na dalkove VS kurzy, a hlavne se ucila od ucastniku kurzu, jak se kdo co nauci, ze to nefunguje kolektivne, ale ze musim hledat reseni pro toho ktereho. Tahle setkani s lidmi s ruznym puvodem a schopnostmi mne naucila daleko vic, nez cela studia, hlavne hledani, proc a jak se nekdo nauci a nekdo ne.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 11:30:26)
No a po 5 letech stat zmenil system a vsichni museli chodit namisto na takove kurzy na kurzy okresnich gymnazii, takze jsem se vratila do skoly na nejvyssi stadium. Jelikoz to bylo ve stadiu pocitacovych plenek, nikdo ve skole s pocitaci nepracoval, az na mne. Internet byl v zacatcich. Moji zaci vetsinou zde narozeni, 13 - 16 let. Pro mne sok, ze na ten jazyk musi vubec u mne chodit - moje deti ve stejnych podminkach nikdy jazykove problemy nemely, vubec mne ani nenapadlo, ze by mit mohly.
Takze znova vymyslet, jak je naucit, to, jak jsem ucila ty predchozi, jsem pouzivat nemohla. Tyhle deti byly celkem nadane, umely kazdodenni jazyk, ale "skolni" jim delal potize a mely spatne znamky ze vsech predmetu =oznaceni "hlloupejsi nez ty nase, ze jo".
Deti ze vsech trid chodily v ruznem slozeni misto materstiny ke mne, cili pokazde jina skupina, kde se prakticky nedalo nic probirat - sedmicky s devitkami jeden den, devitky s jednou sedmickou a par osmickami jiny den ap. Cili individualni vyuka skupin 10 az 30 deti najednou.
S kolegy v ruznych predmetech jsem si udelala seznam, kde to nejvic vazne, vypujcila si jejich ucebnice.
S detmi jsme udelali seznam, co kdo povazuje za dulezite se naucit. To jsem potom zkoordinovala s tim prvnim.
Na zacatku roku jsme spolecne udelali seznam temat, se kterymi chteli pracovat, a ten jsme menili, kdyz nekdo navrhl necojineho a odsouhlasilo se to. Na to si vetsinou sami hledali material (=kopirovali jsme stranky z ucebnic nebo hledali na Internetu, ktery se tenkrat rozjizdel). Tohle cetli a delali karticky se slovy, kterym nerozumeli (takovych jsme meli nekolik krabicek a koncili hodinu vytahovanim karticky, vysvetlovanim slova/zaradenim gramaticky/sklonovanim-casovanim/trenovanim synonym/pouzitim ve vete atd.
Texty prepracovavali a psali na pocitaci, cili jsme toho stihli o hodne vic, nez kdyby psali tuzkou na papir. Naucili se pouzivat ruzne funkce pocitace, coz tehdy v zacatcich malokdo umel. Diky pocitacum. Sedeli jsme v prazdnem pocitacovem sale. Naucili se videt chyby a uvazovat o korigovani, jestli je to chyba v pravopise/spatny vyraz/spatny slovosled atd, diskutovat s kamaradem, jak opravit a jak vyjadrit jinak, cili ja jsem mela cas a moznost mit jednoho nebo par zaku, kteri mi vypraveli pretenou knizku a diskutovali (tohle jsem popsala uz jinde), ostatni pracovali celkem samostatne a smeli prerusit otazkou nebo se ucastnit diskuze, kdyz je zajimala.
Do skoly jsem nosila ruzne casopisy pro dospele, ktere mi prectene davali sousedi ap. Ty lezely na stole, deti si v nich ctly a diskutovaly (=v domneni, ze se teda nic neuci a jen preckavaji hodinu...), treba celkem tezke texty z popularne vedeckeho casopisu, modni casopisy, o bydleni, o vareni atd., casto si z toho vybraly nejaky clanek, o kterem chtely psat a diskutovat, nebo jsem je nechala vybrat clanek o necem, co treba probiraly z dejepisu, biologie nebo zemepisu, ktery potom psaly svymi slovy vcetne karticek se slovicky, diskutovaly a predaly uciteli predmetu jako extra praci na zvyseni znamky.
Knizky jsme spolecne vybirali z katalogu, cetli recenze, pak sli koupit do knihkupectvi, deti katalogizovaly, pujcovali si domu, cetla cela rodina..., pak ve skole kazdy musel o nejmin jedne knizce za mesic dle sveho vyberu psat, vypravet obsah a diskutovat se svymi nazory na osoby a udalosti. Cetli teda povinne vsichni, i zacatecnici, a zvladli to ruznym zpusobem, bez slovniku. Nez jsem koncila, meli jsme knih pres 500. Soutez o nejvic prectenych stranek s malou odmenou. Zaci si vzajemne pomahali i s jinymi predmety, a to i po vyucovani. S reditelem jsem vyjednala jednomu z nadanych kluku na fyziku, ktery sikovne vysvetloval mladsim holkam fyziku, ze dostal za odmenu predplatne na popularne vedecky casopis.

Texty jsme kopirovali jako mesicnik, posleze kazde 2 tydny, sbirky pohadek, basni, kucharky s textem fakt o te ktere zemi (ne o vlastni, to prakticky delali cela leta driv), ilustrovane obrazky z Internetu, ktere se naucili sbirat, nebo vlastnimi s nasi digitalni kamerou. Atd atd. Takhle nepracoval zadny jiny ucitel ani na skole, ani v okrese, protoze to vypada desne narocne na cas, ale deti se uci jeden od druheho a nauci se daleko vic, protoze porad musi MYSLET.

Behem tech let na nasi skolu prislo 10 deti zacatecniku. Skola nedostala zadny resurs pro jejich vyuku, takze mi byly prideleny k tem, ktere tu jsou narozeny. Coz byl dost problem, protoze samozrejme to je uplne jiny styl vyuky. Jenze i ty deti se ucastnily vyucovani v nekolika predmetech, a niz by rozumely jazyk, a potrebovaly pomoc. Takze tady to byla smes "predlozeny text bez slovicek a co s tim" a zacatecni vyucovani. Resili jsme to, jak to slo. Hledali texty na Internetu v jejich reci a podobne tema v nasem jazyce, aby chapaly obsah, posleze memorovani (a to byla JEDINA prilezitost, kdy par deti vubec neco memorovalo, jinak to uplne zavrhuju) a co nejdrive vypraveni vlastnimi slovy - proste co si z textu zapamatovaly bez memorovani. Karticky se slovy, ktere trenovaly se mnou nebo s temi, kteri byli na hodine soucasne, a psaly texty na stejna temata, jako ostatni, ale jednodussi. Tem jsem psala jednoduche texty o ruznych situacich ve skole a doma, ktere cetly a vypravely vlastnimi slovy a potom psali podobne o sve vlastni situaci atd.

Chteli jsme vydat knizku basni, ale nemeli jsme penize. Hledali jsme nejaka stipendia a deti nasly soutez pro ucitele a chtely, a bych se tam prihlasila s nasim projektem. Reditel na skole si prakticky vubec neuvedomil, co delam, a kdyz zadost podepisoval, ucedil, ze to nevidi na nejakou sanci. Po par mesicich jsem na to celkem zapomnela, zavolal si mne, co to jako je, ze mu nekdo volal o informace o nejakem projektu mym jmenem. Pak jsem mela doma oznameni, ze postupuju do dalsiho kola, a posleze jsem pro skolu dostala statni cenu, celkem peknou sumu. Sice nam ji nepovolili pouzit na vydani knizky, ale dostali jsme vlastni pocitace a tu digitalni kameru.

Jedna z mych dcer mi soucasne navrhla, at se prihlasim do mezinarodni souteze, a i tam jsem za projekt dostala cenu EU (ne financni). Komise, ktera rozhodovala o umisteni, prijela k nam na skolu a ucastnila se vyucovani. Byla jsem pozvana na mezinarodni konferenci, kde jsem o projektu prednasela, a pak jeste na nekolik behem let. Dcera v te dobe psala ucebnici vyuky jazyka jako druheho jazyka pro predskolni deti a divila se, proc to nenapisu jako ucebnici. Dve nakladatelstvi mela zajem a v jednom vysla v r. 2009. Sbirka tech druhych textu pro zaky nejvyssi stadium a jejich rodice/ +dospele na jazyku pro zacatecniky, bez gramatiky, ale s navrhy cviceni atd a seznamem slov, ktera se daji vytisknout jako karticky na procvicovani, vcetne namluveneho textu na Internetu, byla vydana jinym nakladatelstvim.


 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 11:31:35)
A ted mam par zaku soukrome, kteri potrebuji extra pomoc, jednoho pres Skype. To vsecno predesle mi desne chybi.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 12:21:33)
Emo, děkuji moc za odpověď.
Padá mi brada, nic jiného nemohu napsat :-)
Opravdu obdiv, jsi neskutečný pedagogický talent.
Učíš někde? Píšeš o svých zkušenostech? To by rozhodně nemělo zapadnout!
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(10.5.2015 12:25:04)
Aha, už čtu, že o svých publikačních aktivitách píšeš dále.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 18:18:30)
Monty, přesně tak, dnešní děti se denně setkávají s autentickou angličtinou, o tom se nám ani nesnilo.
Já jsem prvního živého rodilého mluvčího viděla a slyšela ve svých devatenácti letech a samozřejmě jsem mu vůbec nerozuměla, přestože jsem měla pečlivě nastudované všechny díly učebnice o rodině Prokopových :-)
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 15:37:47)
a s velkým politováním musím konstatovat, že nejen děti, ale i absolventi vysokých škol se státnicemi z AJ. mají velké problémy anglicky komunikovat. Tohle je přesně to co mají ve školách dělat a co jim prospěje.
Další věc co by prospěla je daleko větší mezinárodní družba. Třeba si povinně dopisovat s dítětem z Afriky.
Prostě komunikovat a komunikovat. Omezit gramatiku a daleko víc mluvit.
 Termix 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 15:42:49)
Krátké povídání je teda v pohodě. Od dětí očekávám, že ve 12 letech už něco budou umět. A zrovna stupňování přídavných jmen by už teda znát mohly. Učím děti, i když na jiném typu školy, a samostatné povídání a rozhovory na nějaké téma vyžaduji od nich už o pár let dříve. A zvládají to v pohodě.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 15:43:18)
Náročné? No já padám.
Syn je šesťák, AJ má od první třídy a projekty tohoto typu dělají běžně. Např. pojednání o zvířatech, nevím přesně, kolik jich měli mít, snad pět, a o každém napsat anglicky alespoň čtyři věty. A nemyslím tím, že by psali "Pes má čtyři nohy." ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:15:36)
Pro srovnání - v primě na gymnáziu (tedy dítě na úrovni 6.třídy ZŠ) dělají podobné projekty v jazyce, který se učí letos PRVNÍM rokem. Projekt o zvířeti na celou stránku A4 vč. obrázků (tedy cca půl stránky textu). Samozřejmě, že ZŠ je něco jiného, než jazykové gymnázium, ale po šesti letech výuky snad není pár samostatných vět přemrštěným požadavkem.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:23:19)
Anett,
taky na to nevěřícně zírám. Po šesti letech angličtiny moje dítě běžně sleduje v angličtině dokumenty na netu, čte anglické texty. Co by si asi tak rodiče představovali, že budou v šesté třídě dělat? Vyprávět, že míč je červený a slon velký? ~a~
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:38:51)
Monty, moje dítě také tak, ale zase chápu, že na ZŠ jsou děti různé úrovně. Každý na jazyky není nadaný. Ale připravit si pár vět na dané téma a odříkat je, to by podle mě šesťáci zvládnout měli.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:04:17)
Každý na jazyky není... to je taková otřepaná fráze, zakrejvající způsob jazykový výuky u nás. Jazyk se dá dobře naučit používáním, chce to akorát učitele cizí jazyk skutečně ovládajícího a výuku, která žáky bude nutit mluvit. V severskejch státech lidi běžně uměj anglicky, anglicky namluvený filmy se tam třeba nedabujou ani netitulkujou. Každej Kazach je schopnej naučit se rusky, ať je na jazyky nadanej nebo ne. Na Nový Guinei nebo v Amazonii, což jsou jazykový křižovatky a babylóny, bejvá mnohde běžný, že lidi uměj dva jazyky a víc, není tam výjimkou, že se tam nějaká nevěsta přivdá do úplně jinýho jazykovýho prostředí a nevadí jí to, buď umí nebo se naučí. A to jsou divoši z pralesa, do školy nechoděj, ale možná právě proto se můžou ty jazyky učit, nikdo jim to totiž na hodinách cizího jazyka nekazí.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:44:31)
Filipe, v tom máš samozřejmě pravdu, že jazyk se dá naučit používáním. Ale ani tak to nebude všem lidem trvat stejně dlouho. A to jsem měla na mysli.
Ani při kvalitní výuce (čehokoliv, nejen jazyků) nedosáhnou všichni žáci perfektních výsledků, už vůbec ne za stejnou dobu.
Tím nechci nikterak omlouvat případnou špatnou výuku, jen jsem prostě přesvědčená, že výsledky nezáleží jen na výuce, ale i na individuálních schopnostech žáků. Což bych na základní škole, na rozdíl od gymnázia, byla ochotná zohlednit.
Mimochodem, výuka ruštiny a němčiny, kterou jsem prošla na konci osmdesátých let já, mi nepřišla úplně katastrofální, byla jsem schopná dorozumět se s rodilými mluvčími docela slušně.
A výuka, kterou mají moje děti na gymnáziu, mi připadá v pořádku.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:09:22)
Ja jsem na gymnazium chodila koncem 50. let. Na rustinu jsme meli Rusku, ktera cesky neumela, cili jsme byli nuceni rusky od 9. tr. mluvit celou hodinu. Pak jsme meli nadsenou mladou manzelku nejakeho dustojnika, ktery byl par let v Moskve, ona tam studovala, a dostala jen nasi tridu. Cetli jsme v originale Puskina, Dostojevskeho, diskutovali knizky rusky, prednaseli basne, zpivali. Rusky jsme se za 3 hodiny tydne (tedy aspon vetsina z nas) naucili plynne. Na rozdil od anglictiny, kde jsme meli pani profesorku L. a biflovali slovicka, vyplnovali cviceni a ucili se gramaticka pravidla, ktera nam byla (tedy krome pouzivani v tech cvicenich a testech) prakticky k nicemu.
Na ta 50. leta byla nase vyuka rustiny uplne exoticka, ani jedna z ostatnich 5 trid nic podobneho nedelala.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:15:46)
Emo, my jsme sice měli výuku ruštiny klasickou, s českými učiteli, ale to zpívání a četba a rozebírání literatury tam bylo také. A podle mého soudu to byla výuka dobrá, u maturity jsem uměla rusky plynně, nejlépe ze všech jazyků, které jsem se učila.
Dnes už mám v hlavě samozřejmě jen střípky, ale pasivně stále dost rozumím.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:20:31)
Ja jen chtela poukazat na to, ze to bylo koncem 50. let. Kdy se jaksi jeste ucilo jako za Rakouska Uherska.

Jak uz taky mam jen stripky, sice cist muzu a rozumim, ale nemluvim. Presto jsem tady tu rustinu par let ucila, to se bude mrakova divit.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:30:01)
Emo, však ono to bylo v osmdesátých letech totéž, co v padesátých - stále Rakousko Uhersko :-) Mě učili na gymnáziu mnozí stejní učitelé, kteří tam v padesátých letech učili moje rodiče :-)
Ale výuka ruštiny byla podle mě nebývale pokroková, na rozdíl od jiných předmětů. V žádném jiném jazyce jsme nikdy nečetli žádnou originální literaturu, například.
 1kulička 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:47:27)
Tak ale ruština je pro nás slovany o mnoho jednodušší, já ji měla jen pár let na základce a taky stále pasivně rozumím dost i bych byla schopná několik vět ze sebe dostat. To asi nejde srovnávat. I němčina a francouzština je nám gramaticky a stavbou vět bližší než ta angličtina.
Jinak k tématu - tento způsob asi děti nejvíc naučí, záleží, na co jsou zvyklé, nechce se mi počítat, kolik textu je člověk schopen odříkat za 3 minuty? Ale těmi 10 větami bych začínala a pak dle výsledků zvyšovala náročnost. Ono někdy není naškodu rodiče poslouchat, tohle jarní období už žáci moc výkonní nebývají a jestli toho mají podobně naloženo i v jiných předmětech.....ale já mám bezproblémovou páťačku a problémovou čtvrťačku, kterou musím do každé školní činnosti donutit a dělat jí s ní, jinak by nic neudělala.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:13:26)
Anett, máš pravdu. Individuální předpoklady nepopírám, někdo se naučí cizí jazyk perfektně - nebo rovnou několik - a někdo jeden jedinej tak tak. A výuka není všude hrozná, někde je dobrá a někde určitě výborná. Ale o hrozný, opravdu hrozivě hrozný angličtině na prvním stupni jsem náhodně slyšel z různejch úst tolikrát, že to nemůže bejt náhoda a v průměru angličtina na první stupni velká sláva nebude - učitel, co neovládá jazyk, a špatnej způsob výuky k tomu.

Výuka cizích jazyků je podle mě předmětem, u kterýho by víc než kde jinde mělo známkování sloužit jen jako pomůcka, výuka by měla bejt přizpůsobená tomu, aby dejme tomu na konci základky žáci zvládli určitej jazykovej test, možná někdo áčko, někdo béčko, někdo céčko, ale smyslem by měla bejt určitá minimální základní úroveň u běžnejch žáků, a cokoli navíc pro nadanější. Ne tudíž nějaký probrání "učiva", učivem je ten jazyk sám. Minimálně na prvním stupni. A hlubší seznamování s gramatikou má podle mě místo teprve na gymplech a dalších středních školách.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:24:15)
Filipe, ano, o špatné úrovni výuky na prvním stupni se mluví hodně, takže na tom určitě něco bude.
Já sama jsem ostatně posílala děti do jazykové školy, protože jsem školní výuce příliš nedůvěřovala (na základě toho, co jsem měla možnost z pozice rodiče posoudit).
A vzhledem k tomu, že mé děti patří na gymnáziu v angličtině k nejlepším, bylo to na jiných ZŠ možná ještě horší.
Ale shodneme se tedy na tom, že roli hrají i individuální předpoklady.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:40:04)
Pelíšku, nechci vám do toho mluvit, ale myslím, že překlad slovíček do češtiny není nutný. Fonetický přepis už vůbec ne.
Nebo to vyžaduje paní učitelka?
Děti v první třídě se klidně mohou učit z učebnice, která je celá v angličtině. Slovíčka si přiřazují k obrázkům a výslovnost naposlouchají. Nemají cédéčko?
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:44:44)
Pelíšku, a proč ho učíte slovíčka doma? Nepamatuje si je ze školy?
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:51:54)
Aha, tak 15 - 20 slovíček za hodinu týdně opravdu nepochytí ~:(
To má paní učitelka nereálné cíle, podle mého skromného názoru.
 Aurinko11 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:55:59)
Prosím tě, jakou máte v 1. třídě učebnici, že je tam tolik slovíček?
 Dana 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 10:11:53)
Slovíčka ze školy si děti, až na výjimky, nepamatují, popř. je brzy zapomenou. Ve škole se mele potom časem něco anglicky a děti tomu nerozumějí, protože právě neznají ta slovíčka a přestává je to bavit. Nabaluje se to postupně jak sněhová koule, tak v tom plavou pořád víc a víc. Děti, které nemají podporu doma od rodičů, neslyší angličtinu jinde nebo nemají doučování a nejsou zvlášť bystré, začínají mít právě tak od šesté třídy s angličtinou problémy. Do toho jim strčí další jazyk, aby se jim to ještě víc pletlo. A té obávané mluvnice dnes děti ve škole na prvním stupni mnoho nemají, to je jen takové omílané klišé, že se chudáci zbytečně biflují mluvnici, není to pravda.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:50:17)
Pelíšku, já myslím, že jazyk od první třídy může být fajn, ale určitě ne formou "drcení".
Podle mě by měla být výuka taková, aby dítě stíhalo pochytit potřebné znalosti ve škole, protože doma se může samo učit cizí jazyk jen těžko (a pokud, tak max. formou poslechu nebo interaktivních her, ke kterým nepotřebuje asistenci).
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 12:58:50)
Pokud jde o výuku ve škole, tak bych nezavrhoval ten systém biflování. Tj. memorovat slovíčka, drilovat gramatiku po jejím pochopení, čtení textů s překladem do češtiny, překladová cvičení, kde se cvičí i překlad opačným směrem atd. Takhle se učilo za Rakouska, za První republiky i za okupace. Rozdíl byl ten, že tehdy se tu němčinu naučil každý na úroveň výrazně lepší, než se dnes naučí angličtinu (beru ji jako nejčastější cizí jazyk nyní). Vedle toho drilu dříve tu pochopitelně byli i učitelé, kteří tu němčinu ovládali, tj. na žáky mluvili německy, pak tu byly dostupné německé texty i spousta německých mluvčích.

Pokud je dnes výuka angličtiny bezbřehá, tj. třeba s rodilým mluvčím, ale neprobírá se nějaká učebnice, kde by se šlo snadnou vracet k dřívějším lekcím, lektor spíš najde nějaký článek či mluvnická cvičení, tak konverzovat se z takových hodin stejně nikdo nenaučí, případně ze skupiny jeden nejprůbojnější. Gramatika i slovíčka se zapomenou. Tady jsem nějak zachytil svoji zkušenost, když třeba lidi mají kurzy jazyka v práci s cizím mluvčím. Myslím, že i ty moderní metody pro děti nebudou mít jiné výsledky. Pokud pro samé moderní vynálezy se děti nenaučí pořádně slovíčka z lekcí, nepřečtou si opakovaně texty, nenadrilují gramatiku. Zkrátka že potíž dnes není v tom, že se děti moc učí slovíčka a gramatiku, ale spíš v tom, že se ta slovíčka nenaučí a taktéž tu gramatiku. Nebo že se to sice naučí, ale jen krátkodobě. Zš i sš jsou orientované na to, že se zkouší bezprostředně probírané učivou, zkouší se to, co se bralo max. 2-3 týdny zpětně, starší učivo ne. Na vš stačí se naučit na zkoušku, i když je za víc semestrů, tak se dané učivo někdo učí třeba 2-3 semestry, vykonáním zkoušky to pak pustí k vodě. Jazyk je ale o něčem jiném, co si stále neopakuji, tak rychle zapomínám. Nejde přece o to, že jsem to jednou uměl a měl z toho zkoušku za jedna.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 14:00:39)
Ve vetsine toho, co pises, s tebou nesouhlasim.

Drilovat slovicka je praxe s dob dinosauru, cili vychazime z toho, z to musi byt vyborny styl se ucit cizi jazyk. Zrovna tak gramaticka pravidla. Samozrejme nejsou zanebatelna, ale ne takovym zpusobem, jak se porad vyucuji. V praxi jsem se 40 let porad dokola setkavala s lidmi, kteri pravidla/slovicka plivali na bezicim pasu a nebyli schopni je pouziv v praxi - v mluvenem nebo psanem projevu. Vem si napr. vsechny tempusy v anglictine, ktere ve vetsine pripadu ani nejsou srovnatelne s ceskymi slovesnymi casy. Naucit je dite je obzvlast obtizne - dite neni schopne porovnavat (i kdyz se to domnivame), kdy jaky tempus cemu odpovida a jak ho pouzit. Co potom s pravidlem? Kdyz se ale vystavuje "pouzivani", vzije si to.

Zrovna tak slovicka - jednak hodne casto slovo presne neodpovida slovu v jinem jazyku (viz slovniky, kde je obvykle nekolik synonym, a KTERE TEDA V TOM KTEREM PRIPADE POUZIT? Krome toho biflovat slovicka = za tyden jich umis pulku, za dalsi jeste min. MUSIS je pouzivat v praxi porad dokola, aby ti utkvela. Ve vetach. Samozrejme, na to neni ve skole cas. Nejdulezitejsi je samozrejme MERIT, co se dite naucilo. Testy a zkousky. Tim dokazujeme uspesnost metody. Ze dite neni schopne niceho jineho, nez odrikavat slovicka a pravidla, to neni dulezite - to ostatni se tezko nejak meri, nijak nemuzeme dokazat, ze jsme dite neco dle osnov naucili. Jsme prece ve skole. A pak neni na to cas...
Jenze tohle neni jazyk. Cizi jazyk je schopnost se nekde nejak domluvit a neco vyjadrit pisemne nebo ustne, rozumet textu. Slovicka a gramatiku vysvetlovat "v praxi" - tam, kde na neco narazime, vzbudime zajem a mame na co navazat. Ne tak, jak to stoji v ucebnici v poradi.

Tohle mam v te dlouhe praxi, kdy jsem ucila ruzne narodnosti soucasne, v jazyce, ktery vubec neznali- ne v jejich jazyce, ale v tom, ktery se ucili. Po par mesicich se byli schopni domluvit. Hodin tydne na to bylo ruzne, nekdy jen 8. Taky jsem ale zazila, ze jsem prisla suplovat za kolegyni. Trida Vietnamcu 30 - 50 let starych. Kolegyne mela vytapetovanou tridu sklonovanim zajmen a sloves. Jelikoz to bylo akutni, nemela jsem vubec moznost zjistit, co do te doby delali (az pak jsem se dozvedela, ze chodi na kurz uz paty rok...). Predstavila jsem se, zeptala se prvni rady, jak se jmenuji. Zak odrikal: Ja ty on.... Az asi paty pochopil, ze se ptam na jmeno... a odrika celou adresu a jmena cele rodiny... Proste pro mne uplne nepochopitelne, ze po 5 letech nebyli schopni neceho vic. Protoze ja jsem mela taky takovou skupinu (zrovna tou dobou vetsinu Vietnamcu podobneho veku a vzdelani), ucastnici po ukoncenem kurzu (=4 mesice) byli schopni se domluvit natolik, ze mohli byt vyslani na pracovni praxi. Zaci, ktere jsem pak mela na zakladce ca 5 let, chodili na gymnazium a hodne z nich potom na VS. Nepisu to proto, abych tu ujasnila, jak fantasticka ucitelka jsem, proste clovek musi hledat nejakou cestu, aby naucil, ne jen se ridit dle metodiky, ktera se traduje cele stoleti, i kdyz je to jaksi urceno osnovami.

To je diskuze na dlouhe vysvetlovani.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 14:03:53)
A jeste bych chtela pridat, ze to, co pisu, neni nic neobvykleho, existuje dost knizek o metodice vyuky dalsich jazyku - cizich i "druheho" jazyka, jak jsem tu popsala.

Podle mne gramatika je neco, co zak jakehokoli veku chape, kdyz to ma s cim porovnat a kdyz je vzbuzena jeho zvedavost, proc neco je takhle a ne jinak. Ne, kdyz ja to mam v planu ho to naucit.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 14:42:10)
Emo, díky za tvou trpělivost.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 14:04:55)
S nickem, jak to bylo s výukou němčiny za císaře pána, to se lze dočíst u Boženy Němcové. Děti se třásly hrůzou, že dostanou rákoskou, když nezvládnou překlad. A prosily své spolužáky z dvojjazyčných rodin o pomoc.
A právě proto, že německy mluvící obyvatelstvo tady žilo a ten jazyk se tu oficiálně používal, byla jeho znalost mezi lidmi dobrá. Nepřičítala bych úspěchy pouze drilu s rákoskou.
Výuka jazyka na prvním stupni ZŠ by podle mě žádný velký dril obsahovat neměla, a učebnice angličtiny (ty z velkých britských nakladatelství) jsou podle toho i koncipované. Gramatika se učí víceméně mimochodem, po kouskách, vše se stále opakuje a postupně se nabalují další a další gramatické jevy a další slovíčka.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 14:45:02)
"Gramatika se učí víceméně mimochodem" - zlatý slova, a mimochodem, vůbec nic moderního, leda tak postmoderního, učebnice opírající se o výuku slovíček a gramatických pravidel vycházej z moderní praxe sestavování slovníků a gramatik, která se datuje do konce 16. století, ve střední Evropě ponejvíce do 18. a 19. století. Takže naopak: učebnice a způsob výuky za císaře pána jsou moderní záležitostí, která (dočasně, doufám) překryla rozumnější způsob.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 15:12:45)
Nezapomínejme ale na to, že angličtina dneska není jen záležitost toho, co se naučí během hodin ve škole. S angličtinou jsou dnes děti v denním kontaktu, není to jazyk, který by po odchodu ze školní budovy přestal existovat. Naprosto nesrovnatelné s osmdesátými lety, kdy jsme třeba v rámci ruštiny odebírali nějaké ruské časopisy, ale jinak jsme s ruštinou do styku prakticky nepřišli.
Mmch. včera jsme večer seděli s kamarádkou, která studovala v USA a mluvili asi půl hodiny jen anglicky, ne žádné "naučené formální hovory" z učebnice, a syn s tím neměl problém; samozřejmě musí občas víc přemýšlet nad odpovědí, než kdyby mluvil česky, ale rozumí perfektně, nemusí se třikrát ptát na každé slovíčko.
 Monty 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 15:25:03)
Souhlas, Monty. Moje deti se takhle ucastnily rozhovoru v anglictine, aniz bychom postrehli, ze vubec anglicky neco umej. Doma jsme mluvili tremi jazyky, ale s detmi jen kazdy svou materstinou, spolecne anglicky, s detmi ne. Ve zdejsi televizi vetsina kreslenych americkych filmu neni dabovana, ma titulky. Moje deti jsou asi tak ve tvem veku. Na navstevu k nam prijeli pratel Holandani a ja zirala, ze moje dcerky 6 a 4 roku s nimi normalne konverzovaly. Ve skole pak sly vsechny ucitelkam na nervy - nebavilo je ucit se podle ucebnice slovicka a gramatiku, protoze byly zvykle anglicky mluvit.

Nejstarsi ma 2 deti, decetileta se naucila na pocitacovych hrach cist i anglicky sama ve 4 letech - nebavilo ji cekat, az ji rodice prijdou precist instrukce a vysvetlit, dala si to dohromady.

Druha ma 2 deti, ziji v Rakousku, obe mluvi nemecky i rec matky, obe mluvi anglicky, protoze rodice jako my pouzivaji 3 reci v rodine, cestujou, pocitace atd. Kluk 11 let chodi na gymnazium a ackoli anglicky mluvi bez problemu, cte Harry Pottera v originale, z anglictiny ma blby znamky, protoze slovicka a gramatiku nechce biflovat. Problem ma s pani ucitelkou, ktera neni schopna anglicky rict souvisly proslov....
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 15:25:59)
Jezis ja se budu muset zaregistrovat! Pisu jmena tem, kterym odpovidam, misto sveho nicku. Promin, Monty, to jsem byla ja, co tohle sepsala.
 Dana 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 18:56:13)
Monty, ty máš zřejmě geniálního syna, ale jiné děti v jeho věku mají z angličtinou problémy. Připadá mi, že tady se ve všem jde ode zdi ke zdi. Dříve, se cizí jazyky drilovaly, učila se kvanta potřebných i nepotřebných slovíček, ale prakticky se nekonverzovalo v cizím jazyce, ani s mluvčím, ani ve škole, protože nebyla možnost. Dnes je to skoro naopak, hlavně žádné učení se slovíček, žádné učení se gramatice. Děti se vše jaksi samy naučí od rodilých mluvčí, poslechem ve škole. Jenže tímto způsobem se děti nenaučí ani základní slovíčka, poslouchají něco nebo někoho, komu nerozumí, a když otevřou učebnici, tak si neumí ani přeložit, co vlastně mají v nějakém cvičení dělat.
 Blank zero 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 19:27:55)
Vidím to velice podobně. Navíc ta klasická drilovací výuka za socialismu byla značně poznamenaná. Učitelé nezažili kontakt s živým jazykem, krom výjimek. Třeba Dr. Mach z matfyzu žil leta v Egyptě, kde učil. Ale jinak ti učitelé neměli kontakt s cizinci. Nebyly tu namluvené texty k učebnicím, případně četli to Češi a ne rodilí mluvčí, což je rozdíl. Učebnice bývaly dost špatné, s chybami, nebo zahlcovali kvanty málo frekventovaných slovíček a přitom neuvedly slova, která se hojně užívají. Výčet, co bylo špatně, by mohl být asi delší. Těžko se sháněly monolinguální slovníky, prodávaly je ve Spálené ulici v SNTL, ale jen v nějaké akci, výběr omezený. Ani české slovníky moc nebyly a měly chyby. Zkrátka bolševik nechtěl, aby moc lidí umělo anglicky a tristní stav výuky angličtiny na sš i vš to jen odrážel.

Pokud je ale dnes učení bez učení slovíček, bez drilování gramatiky, jen učení se poslechem a tzv. konverzace, protože většinou o faktickou konverzaci nejde, tak to je mnohdy celé na vodě. Děti pak neumí nic, ani mluvit, ani ta slovíčka či gramatiku. Nakonec britské učebnice se zas tolik neliší od těch českých. Liší se v kvalitě, tj. lepší vysvětlení gramatiky, lepší výběr frazeologie, nabízí skutečnou slovní zásobu živého jazyka. Mají ale i drilová cvičení, texty, co si mají studenti číst a mají jim rozumět.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 19:58:01)
Dano,
neřekla bych. Co tak znám děti v jeho věku nebo vím o jeho spolužácích, nikde nikdo, kdo by měl zásadní problém s angličtinou. Oni tu angličtinu opravdu používají denně a dítě nemusí být žádný lingvistický supertalent, aby z ní neměl horší známku, než je trojka.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:20:30)
Pelíšku, Google Translate umí slovíčka přečíst (i celý věty). Některý jazyky jsou tam namluvený dost divně, ale angličtina je dost slušná. Možná by vám to pomohlo.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:58:34)
A on samozřejmě každý na jazyky opravdu není. To samozřejmě, že neznamená, že se jedním cizím jazykem nenaučí domluvit. Naše výuka jde špatným směrem. Nesmyslné nucení dvou cizích jazyků všem, místo kvality v té angličtině. Strašně malé dotace v prvních třídách ZŠ kde ty děti po tom úplně touží. A obrovské rozdíly v kvalitě učitelů.
 Termix 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:55:30)
Každý, kdo se naučil mateřský jazyk, musí mít nějaký cit pro jazyk. Každý další jazyk už je jednodušší. Vím, o čem mluvím, sama mluvím plynule pěti. A dva mě živí.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:56:57)
Termix,
neučíš francouzštinu? Že bych k tobě poslala syna? ~;)
 Termix 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:00:18)
Ne ne. Učím ten nejprofláklejší jazyk ze všech a pak jeden trochu "exotický" jazyk.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:59:13)
To právě nevíš o čem mluvíš.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:08:01)
Termix, já ti nevím.
Nechci zpochybňovat tvé odborné zkušenosti, evidentně se jazyky profesionálně zabýváš.
Ale znám lidi, kteří jsou na jazyky opravdu "tupí", ať je učil český učitel nebo rodilý mluvčí, takovými metodami nebo onakými metodami, ty "správné buňky" tam nějak chyběly.
Schopnost učit se jinému komunikačnímu schématu (a tím i jinému způsobu myšlení) podle mě opravdu není u všech lidí stejná.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:29:41)
Anett,
ja bych se vratila k tomu, co jsem tu napsala mrakove jako prvni prispevek.

Ucila jsem ruzne jazyky leta letouci (prakticky jsem zacala doma ucit anglictinu jeste jako pubertak, protoze tenkrat obycejni lide jinou moznost nemeli). Poslednich 25 let jsem ucila cizince mistni jazyk jako druhy jazyk, a to od materske skoly po dospele a jazyk ruznych profesi. Kurzy prosli ruzne jazykove skupiny, i takove, o kterych se traduje, ze na jazyky nemaji bunky a ze je nemozne je neco naucit, i lide pres 50, kteri tvrdili, ze na to uz nemaji hlavu.

Za sebe muzu rict, ze se muze najit zpusob, jak naucit i takove. Velice individualni, nemuze se jet jako po bezicim pasu.
Pred rokem jsem takhle pripravila 50 letou Cinanku, ktera na kurzy chodila 5 let (celodenni vyucovani) a nebyla schopna se vubec domluvit. Samozrejme, jednoduche to neni.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:32:46)
Emo, hm, tak to je opravdu zajímavé. To ale nejspíš vyžaduje opravdu zkušeného učitele a velmi individuální přístup, což asi bohužel není zcela realizovatelné v běžné školní třídě, kde učitel musí plnit ŠVP ~:(
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:37:08)
Školní vzdělávací program :-)
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:39:27)
Nevim, jak to chodi v CR, ale tady taky existuji osnovy a predpisy atd. Vesla jsem se s tim i do prisne regulovanych kurzu. Pokud byly vysledky (testovani pred i po ukonceni, nakolik se ucastnici zlepsili), mohla jsem to delat, jak jsem chtela. Jenze material jsem si musela davat dohromady sama, normalni ucebnice se mi zdaly nepouzitelne. Proste zacit tam, kde ucastnik je, a navazovat na to, co chape.

Takhle jsem pracovala i s detmi ve skole. Bylo to nutne, protoze ty deti tu zily ruzne dlouho a znalosti mely velice rozdilne. Ja osobne jsem od vsech svych zaku naucila daleko vic, nez na studiich. Ona ani ta teorie neni vseobecne platna pro kazdeho a clovek si musi najit nejaky zpusob, jak naucit i toho, ktery "nema bunky". Od toho tam ucitel prece je.
 Termix 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:30:04)
Kdyby odjeli do zahraničí, naučili by se to. Osobně jsem přesvědčená, že to je hodně o motivaci a pak učiteli.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:36:08)
Termix, asi ano, Ema tady popisuje svou zkušenost, která potvrzuje tvé přesvědčení.
Opravdu dobrý učitel asi skutečně může naučit každého.
Ale jak píši Emě, otazník vidím v tom, zda je to plně realizovatelné v běžné školní třídě.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:47:36)
Ta Cinakna ke mne chodila soukrome, kdyz uz byla zoufala - odmitli ji dat potvrzeni, ze kurzem prosla (ten kurz je normalne ca 4 - 6 mesicu dlouhy a ona tam z nejakych duvodu mela moznost chodit 5 lët).

Ale ja jsem ucila 20 let ve skole pubertaky. Skupiny michane - ruzny vek, ruzne dlouha doba pobytu, ruzne narodnosti. Tam proste clovek absolutne nemuze ucit jednotne stejnym zpusobem vsechny, obzvlast, kdyz ty skupiny prakticky nebyly nikdy stejne (deti nechodily ve stejnem slozeni, protoze rozvrh se musel prizpusobit dalsim predmetum).

Cili jsem si musela najit zpusob, jak "se z toho nezblaznit". Takze deti mohly samy navrhovat, co by chtely delat, a ja k tomu nasla potrebny material, gramatiku, slovicka si sepisovaly deti samy atd atd. Pak jsem dostala pocitace a deti hledaly texty na Internetu na dana temata, ktere prepracovavaly a psaly svymi slovy, a potrebnou gramatiku trenovaly individuelne - nikdo nebyl nucen se ucit neco, co uz umel, ale treba s tim pomahal druhemu, ktery neumel, a vysvetloval. Atd atd.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:22:09)
Emo, co se mě týče, popisuješ nejenom jazykářskej ráj, popisuješ vyučovací ráj, jak bych si ho představoval.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:51:28)
Filipe, ten raj jsem si prakticky udelala sama. Reditel mi do toho nijak nezasahoval, protoze mel vysledky. Zaci zvladli i narodni zkousky z jazyka (stejne jako pro "domorodce" toho veku), a to po 2 - 4 letech pobytu, na rozdil od ostatnich skol v okresu. Takze jsem si prakticky mohla delat, co jsem chtela. Dostala jsem za ten projekt celostatni cenu a cenu EU pro praci s detmi s problemy. Teda ze se musim chlubit. Cili ze pak jsem si to mohla delat jeste vic, jak jsem chtela, a skola mi pridelila pocitace, ktere zadny jiny ucitel pro svou tridu nemel, a divgitalni kameru - delali jsme mesicnik na ruzna temata, sbirky pohadek z ruznych zemi, sbirky basni s ilustracemi atd atd, vsecko jsme rozesilali na jine skoly, ty je pouzivaly jako material k vyuce. Takze raj to byl.

A po odchodu do duchodu vsechen material, co jsem skole nechala, mym nastupcen vyhozen, pocitace "nepotreboval", vyhodil i 500 knizek pro mladez, ktere jsme s detmi peclive vybirali a diskutovali a pak spolecne dokupovali kazdy rok. VYHODIL! Mohla jsem je byvala detem dat.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:42:23)
Anett,
ja si myslim, ze v normalni tride je to realizovatelne. Ono zalezi na tom, jak je uceítel "zapaleny". Z me praxe muzu rict, ze narocne to je vzdycky na ucitele tak 2 - 3 mesice, protoze je to nezvykle, nez deti zareaguji s nadsenim. Pak uz to jede samo. Privest deti k tomu, ze muzou pomahat jeden druhemu to, co umi a druhy ne (=vysvetlovanim se samy nauci a pochopi daleko snadneji), a pritom mohou pouzivat jazyk bez uvazovani, ze ho vlastne pouzivaji. Tohle jsem vyuzivala k tomu, ze jedno nebo par deti se mnou diskutovaly v jazyce, napr. vypravely obsah prectene knizky a diskutovaly dobre/spatne, co bych ja, co bys ty... a ostatni pritom pracovaly se svym textem nebo pomahaly jeden druhemu.

Ono je to nezvykle a ucitel se boji, ze nastane chaos, tak to ani nezkousi. Mne to teda fungovalo, protoze to deti desne bavilo. A to vsechny, i ty obtizne s problemy, coz se zda cekem neuveitelne. Dokonce se do skoly tesily. A to pubertaci.
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:45:54)
"Privest deti k tomu, ze muzou pomahat jeden druhemu to, co umi a druhy ne (=vysvetlovanim se samy nauci a pochopi daleko snadneji)"

Sním či bdím?
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:52:10)
Viz muj dalsi prispevek.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:54:02)
A Filipe, jeste jeden rozdil:

moji zaci se nikdy neptali, co za to dostanou za znamku. Ono je to proste bavilo. A kdyz je clovek pro neco zapaleny, dela toho daleko vic.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:54:10)
No, bohužel to není u nás. Ale ano, přesně takhle to funguje když se chce děti naučit a ne vyzkoušet.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 22:23:22)
Emo, klobouk dolů, ty jsi evidentně pedagogický talent a velmi nadstandardní učitel :-)
Bohužel, tvůj model výuky asi jen tak někdo nedokáže následovat.
Ale jsem ráda za informaci, že to existuje a že to funguje.
 Dana 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 10:18:21)
Anet, to máš pravdu. Znám lidi, kteří se opravdu učí cizí jazyk velice špatně, zkusili již všechny možné i nemožné typy výuky, byli v cizině a stejně je výsledek tristní.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:23:19)
 Žžena 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 15:50:22)
Pokud učení se angličtiny nemá směřovat k nějakému takovémuto samostatnému vyjadřování, tak už teda nevím k čemu ~t~
Kňučení "to je moc těžkýýýýýý", "to jsme neměli napsaný v séééšitěěěě", "bude to v píííísemcééé?" bylo už za nás, ale maximálně ze strany dětí jako špíčkování učitelů; trága je, když tuto roli převezmou ještě rodiče ~8~
 Kubula K. 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 16:42:59)
Tri minuty jsou strasne dlouhy, dala bych max minutu.

A rada bych se zastala tzv. papouskovani rozhovoru - prijde mi, ze toho se naopak dela min nez by se melo. Velka cast komunikace mezi lidmi probiha v ustalenych frazich a ty je potreba se naucit. Pokud je lidi vymysli sami, tak jsou sice o dost kreativnejsi, ale bohuzel to k nicemu moc nevede, hlavne kolikrat ani k tomu, aby se domluvili. Nic proti samostatny praci typu, co zminuje zakladatelka, jen pro doplneni.
 ivaxx 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:13:19)
Souhlas s Kubulou - 3 minuty plynulého povídání je rozhodně mnohem více než 10 vět. Na to mohli rodiče směřovat své výtky.
Rovněž učení textů nazpaměť je v určitých situacích k nezaplacení - člověk de-fakto pak jen např. v podmínkových větách vyměňuje obsah, zachovává správnou formu. Je to rozhodně vhodnější než naučit se nazpaměť větu plnou chyb, kterou dítě samo sestavilo. Zbytečně mu chyby utkví v hlavě. Projekty proto u dětí vítám, dělají je často - nejčastěji typu - čtou anglickou knihu a ke každé kapitole 5 vět, o čem to bylo. Nikdy to ale nemusí umět zpaměti, právě proto, že by si mohly fixovat špatné formulace.

Takže půjdu proti proudu a řekla bych, že z výše uvedených důvodů bych z tohoto úkolu jakožto rodič nadšená nebyla. Z písemné formy, kterou by poté učitelka opravila ano.
 Monty 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:20:36)
ivaxx,
to zas záleží na tom, jestli od výuky jazyka očekáváš, že bude dítě v případě potřeby schopné formálně konverzovat, nebo ten jazyk má umět aktivně používat.
Já si např. z němčiny pamatuji celou řadu naprosto nesmyslných vět typu "Gehen Sie diese Strasse entlang und dort biegen Sie rechts ab", ale kdybych nevěděla, co to znamená, nedokázala bych to použít ani v situaci, kdy by to bylo na místě. ~;)
 Filip Tesař 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:24:37)
Monty, přesně. Něco málo německy jsem se naučil až díky stopování, první věta, kterou jsem se naučil, bylo: "Wie lange bist du schon unterwegs?" Lidi na mě mluvili a já postupně odpovídal víc a víc... Z ruštiny jsem schopnej zreprodukovat první odstavec nadrcenýho textu s názvem Vystavka dostiženij narodnogo hozjajstva, ale rusky jsem se něco naučil, až když mi po letech kamarádka-ruštinářka začala dávat hodiny a nutila mě mj. poslouchat písničky v ruštině a překládat text.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:18:27)
Ja mam podobnou vzpominku.
Muj sef mne prihlasil na podnikovy kurz nemciny, neb usoudil, ze mam hlavu na reci.Jelikoz ostatni kolegove z koncernu na ten kurz chodili uz 2 roky, zacla jsem x-tou kapitolou. Ta pojednavala o jednotnych zemedelskych druzstvech v NDR, ucebnice jak delana pro technicky podnik. Mne obzvlaste zaujala uvodni veta v kapitole,ktera se probirala zrovna pri mem prichodu, a tou vetou jsem dlouha leta usppesne oslnovala zapadonemecke mladiky. Ted si uz ji bohuzel nepamatuju (dalsi nemecke znalosti ji jaksi vygumovaly), ale byla neco v tom smyslu: Obyvatele mestecka N- zalozili "landswirtschatsgenosenprodukzion... a jeste kus, co i vypadl.

Prvne jsem ji uspesne pouzila na dovolene ve Splitu, kde vedle naseho stanu rozhodili site dva mladi zapadonemecti kuchari. Tenkrat jsem byla holka k pohledani, i hosi upreli zrak na me minimalni nekomunisticke doma site stribrne satenove bikiny a zeptali se, jestli umim nemecky.
Zarive jsem se usmala a vyplivla na ne mou nabiflovanou vetu. Vytrestili zrak a po chvili rychle pakovali.
 Termix 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 18:51:47)
A proč by se mělo dítě učit vyprávění zpaměti? Jazyk se snad zpaměti neučí, ne? Naopak já očekávám, a očekávají to i rodiče dětí z kurzů, které učím, že děti budou umět reagovat a domluví se.
 Ropucha + 2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:04:44)
Zadání mi připadá adekvátní, jen pochybuji o těch třech minutách. Zdá se mi to dlouhá doba na plynulé vyprávění.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:31:10)
Na vyprávění dle osnovy na papíře. Naprosto adekvátní.
 Dana 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 17:52:19)
Mezi znalostmi a schopnostmi používat angličtinu jsou mezi dětmi právě v tomto věku velké rozdíly. Jsou rozdíly mezi školami, ale i mezi třídami na téže škole. Někde děti dostávají jedničky a dvojky, ale neumějí v šesté třídě dát dohromady dvě věty. Jinde by toto zvládly i ve čtvrté třídě.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:01:07)
U nas se uci anglictina od 3./ev. 4. tr (2 hod tydne), a v 7. tr. jsem normalne pravidelne podobna zadani davala zakum (uz pred 20 lety). Nikdo na tom nic divneho nevidel, deti desne bavilo pripravovat scenky a hrat anglicky divadlo. V 9. tr. schopne si pripravit pulhodinovou anglickou prednasku na vybrane tema a diskutovat a odpovidat na otazky.
 TiNiWiNi 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:06:38)
Myslím, že 3 minuty jsou dost dlouhé, a to i s osnovou. Ani já bych asi neodříkala 3 minuty o nějaké zemi, a to i s osnovou. Připadalo by mi lepší, kdyby posluchači po úvodním představení země kladly otázky. Kdyby to mělo být na stupňování příd. jmen, tak by učitel měl pomoci dětem připravit otázky a ty by se měly ptát něco jako: Je Praha větší než hlavní město "XY"?. Je Sněžka vyšší než nejvyšší hora v "XY". atd....tímto by byla mluvčímu dána možnost reagovat a "opravdu" mluvit. Obávám se, že úkol se většina dětí jen naučí nazpaměť.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:09:18)
To jako vážně?
 TiNiWiNi 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:37:27)
Jo. Vážně. Zkus vykládat třeba o Itálii 3 minuty v češtině. Ten čas je fakt dlouhý.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:49:43)
To jako vážně? Tak 15 vět. Podle mně Česky musí být schopný normální dospělý člověk mluvit 3 minuty o jakékoliv zemi Evropy bez jakékoliv přípravy. Pokud si děti připravý body, jako nejvyšší hora, největší jezero tak to fakt nemůže být problém.
 1kulička 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:15:39)
Opravdu? Já bych nic takového bez minimální přípravy nezvládla. Každého nebaví zeměpis a ve svém oboru takové věci nemusí potřebovat.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:40:30)
Tak k tomu snad není třeba se zajímat o zeměpis.
 Ema 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:50:58)
3 minuty jsou precist ca 2 -3 stranky A4.
Kdyz mluvis a vzpominas si, co mas rict, je toho min.
 Termix 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:35:19)
Souhlasím s těmi třemi minutami, že mohou být dlouhé pro děti. Propojit to s tím, aby reagoval zbytek třídy nějakým způsobem, děti kladly otázky ... to bude asi lepší a navíc se zapojí i ostatní.
 klikli 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:11:59)
Myslím, že je to v pořádku, dělám to podobně.
 Aurinko11 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:54:05)
Děkuji moc všem za názory. Téma si myslím není složité. Debata může být o 3 minutách času. Nebylo řečeno, že musí 3 minuty mluvit. To by bylo pro mnohé opravdu hodně. Ale zároveň nějak odmítám paušálně zadat 10 vět. Do dají z hlavy dohromady i mladší děti. Prostě, ať se trochu snaží přemýšlet. V učebnici byly navíc 2 články, které si mohli vzít jako vzor. ( ti slabší z toho něco vybrat a naučit se tedy zpaměti). Ale uznávám, že formulace má být asi přesnější - připravte si povídání a třída nebo učitel může klást doplňující otázky. Ale zase právě pro mnohé z nich jsou otázky od učitele hodně stresující. ( jasně, že by měli být schopni na otázky reagovat, ale toto měla být šance i pro ty, kdo tedy moc nejsou). Ale díky všem za odpovědi. K tomu mě tedy napadá ještě dotaz pro učitele - jak zadáváte úkoly, aby byly "jednoznačné"? pokud se nejedná o stranu a cvičení?
 Feliz 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 19:59:28)
Syn je v 6. třídě, AJ od 1. třídy, na tohle by ti řekl, že je primitivní. Dělají těžší věci, projekty, loni zkoušky, další pak v 9. třídě.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:36:41)
A to je ten přístup co je z mého pohledu špatný. Připravit dětem text, který se naučí jak básničku fakt není k skoro k ničemu. Možná trénink paměti.
 Z+2 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:51:33)
Co je špatně na opsání z netu a o co je to horší než opsat to od Tebe? Minimálně musí poznat co hledají. Z mého pohledu je jedno co má kdo za známky a v Aj. už skoro úplně, ale jde o to aby se naučili v tom jazyce komunikovat. A k tomu je třeba se nebát mluvit. A i to, že něco nezvládnou na první pokus ideálně, neznamená, že se něco nenaučí. Na gymnáziu bych fakt čekal, že to dětem učitel nebude zjednodušovat. Na druhou stranu neříkám, že to nemůže fungovat.
 Suza007 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 21:06:11)
Na střední škole jsme měli skvělou učitelku němčiny a učení se třeba rozhovorů téměř nazpaměť bylo součástí výuky. Myslím, že to bylo ku prospěchu věci.
 Monika 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 20:53:11)
No a jaký je rozdíl, jestli to opíšou z internetu nebo se naučí článek, co jsi připravila ty? Tím už to opisování jim alespoň něco dá. Mně by přišlo rozumné, že učitel připraví takové "téma" sám 2x-3x (ideálně tak, že ty věty postupně z dětí "dobyde" při hodině, aby si děti uměly představit, jak to asi má vypadat a další téma bych zadala samostatně. Pokud by na to ti nejslabší fakt neměli, tak bych jim nechala alespoň udělat překlad připraveného textu k tématu z češtiny.
 Monika 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 22:04:35)
Promiň, píšeš to v jiném příspěvku, než na který jsem reagovala, asi jsem to tam už nedočetla.
 KoproFka 


Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(8.5.2015 23:08:22)
Popravde mi to přijde naprosto v pohode pro sestaky. Podobne projekty dela v nasi bezne základce muj tretak a zvládá to tak myslim cela trida. A deti jsou nadsene.
Maji (tedy meli~n~~n~, zacatku května je na rizikovem) vybornou ucitelku. Klido si dovedu představit, ze by něco podobneho dělal i v aj v te seste...

vzdyt si to maji připravit doma...bevifim v tom žádný problém, vazne. ..~d~
 Winky 
  • 

Re: Angličtina - 6 třída ZŠ - "mluvnické cvičení" 

(9.5.2015 0:35:28)
Spis je mi divny, ze tohle (tedy náročnost úkolu) řešíte takřka na konci školního roku. Co dělali za úkoly predtim?
Něco podobného jsem zadavala cca v listopadu v osmičce (byla jsem tam suplovat a doporučila mi to jejich učitelka), chtěla jsem tedy aby vyrobili plakat (jsou to takoví hracickove výtvarní) a ten pak prezentovali. Úroveň vypracování byla různá, vesměs ale dobra, jen asi 2 to spis četli, zbytek mluvil i odpovídal na dotazy. Sestaky jsem měla asi 2hodiny, mluvit jich tam uměla "vétsi půlka", proste tak 5-6 děti neřekli sami od sebe kloudne celou vetu. A to měli taky AJ od první třídy. Kdyz jsem to zjistila, zoufala jsem si.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.